CSM, aproape de două victorii

ORADEA – Poloiştii orădeni au remizat miercuri, dar au obţinut joi un succes categoric cu Dinamo. CSM Leonardo a scăpat „printre degete” un punct în dubla confruntare cu Dinamo, cele două restanţe contând pentru prima etapă a Superligii Naţionale de polo.

Dinamo a venit la Oradea decisă să câştige puncte, cu un lot serios fortificat faţă de sezonul trecut. Poloiştii orădeni au evoluat însă fără complexe, fiind foarte aproape de o dublă victorie. Final dramatic Prima partidă s-a disputat într-o notă de pronunţat echilibru, dar gazdele au deţinut în permanenţă iniţiativa, conducând pe tabela de marcaj. CSM Leonardo a deschis scorul prin inepuizabilul Ramiro Georgescu, care a avut o prestaţie formidabilă.

Primul „sfert” s-a încheiat însă la egalitate, 3-3. Gazdele s-au distanţat la 6-3 şi 7-4 în cea de-a doua repriză, dar dinamoviştii s-au ţinut scai de orădeni, reducând din nou din diferenţă, scor la pauză 7-6. A treia repriză a avut acelaşi aspect, cele două echipe mergând „cap la cap”, animate de golgeterii R. Georgescu, respectiv Juravle, ambii marcând câte şase goluri.

CSM Leonardo s-a desprins la două goluri în ultimul „sfert”, scor 11-9, dar n-a reuşit să gestioneze finalul de meci. Oaspeţii au reuşit să egaleze prin Muşat, scor 11-11, după care orădeanul Goina a ratat o mare ocazie în ultimele secunde, la o fază în care a fost însă faultat. Succes categoric Orădenii s-au revanşat însă cu brio în cea de-a doua partidă, pe care au dominat-o cu multă autoritate. Gazdele au prestat un joc de excepţie, foarte decis în faza de apărare, unde s-a reuşit anihilarea lui Juravle, şi inspirat în faza de atac.

CSM Leonardo a început meciul în trombă, conducând cu 4-1 după prima repriză, respectiv cu 6-1 după două reprize. Dinamo era în corzi, nereuşind să se regăsească. Dacă în primul meci a ieşit la rampă Ramiro Georgescu, în a doua partidă s-au evidenţiat Dunca, autor a trei goluri, şi portarul Kuna Péter, care a apărat şi o lovitură de la 5 metri, executată de internaţionalul Edy Andrei.

Dinamo a redus din handicap în a treia repriză, scorul devenind 6-3, dar gazdele au revenit la timonă în ultimul „sfert”. Meciul s-a încheiat cu un succes net al gazdelor, scor 8-4.