CSM D&C a fost aproape de surpriză

SANTANDREI - CSM D&C a abordat cu multă ambiţie partida cu Ştiinţa Bacău, vicelidera Ligii Naţionale de handbal masculin, încercând să furnizeze o surpriză. Din păcate, handbaliştii orădeni n-au reuşit acest lucru, deşi au fost aproape de un rezultat favorabil în compania unui adersar mult superior.

Gazdele au început decis meciul, instalându-se la conducere în primele minute, scor 6-4 (’11). Echipa oaspete a fost surprinsă de replica orădenilor, dar a revenit în joc, a egalat şi a preluat iniţiativa, detaşându-se pe tabela de marcaj, scor 7-11 (’21). Ştiinţa avea la pauză avans de trei goluri, scor 12-15. Repriza secundă a consemnat o cursă disperată pentru egalare a echipei gazdă, care a încercat să revină în joc. Încurajaţi frenetic de suporterii prezenţi la Sântandrei, orădenii au rstabilit egalitatea , scor 16-16 (’34). După o perioadă de echilibru, băcăuanii se distanţează din nou, scor 20-24 (’45). Gazdele n-au cedat însă disputa, izbutind să se apropie la un singur gol, scor 25-26 (’50). Experienţa şi valoarea superioară a oaspeţilor şi-a spus însă cuvântul, ei detaşându-se din nou pe tabelă, scor 26-29. Orădenii încearcă din nou imposibilul, prin „sclipirile” lui Iulian Alexandru, şi reuşesc să egaleze, scor 30-30 (’55). Ştiinţa marchează apoi trei goluri, scor 30-33 şi meciul este practic jucat. Gazdele izbutesc să se apropie la un gol, scor 32-33 (’58), dar băcăuanii ştiu să gestioneze finalul de meci, scor 33-35. Replica orădenilor a fost însă peste aşteptări, fapt recunoscut şi de antrenorul Ştiinţei, Gabriel Armanu. Prin acest eşec, coroborat şi cu celelalte rezultate ale etaşei, CSM D&C şi-a agravat şi mai mult situaţia, aflându-se pe ultimul loc al clasamentului la finele turului.

Sala Sporturilor din Sântandrei. Spectatori: circa 250

CSM D&C Oradea – Ştiinţa Bacău 33-35 (12-15)

CSM D&C: Viman, Leu – portari, Liberţ 1, Surducan 2, Câtu 2, Nedelcu, Alexandru 7, Mateaş 5, Munea 9, Sas, Jeler, Câmpan 1, Taşcă, Preda 6. Antrenori: Sorin Toacsen, Adrian Rus.

Ştiinţa: Tavzadze, Tamaş – portari; Onyejeke 2, Iancu 2, Rotaru 2, Dediu 4, M. Bondar 6, Bojin, Ghiţă 1, Păunică 1, Todorovici 4, A. Bondar 3, Simici 4, Iacob 6. Antrenori: Gabriel Armanu, Stelian Bursuc.

Arbitri: Vasile Pavel, Marian State (ambii din Buzău)

Lovituri de la 7 m:0-9. Transformate: 0-7