CSM D&C, înfrângere la Baia Mare

Baia Mare (G.N.) – CSM D&C a ratat şansa de a aduce puncte în deplasarea de la Baia Mare, fiind învinsă de echipa gazdă, scor 27-26 (14-11). După o primă repriză mai slabă, câştigată de HC Minaur cu 14-11, oaspeţii au încercat să revină în repriza secundă.

Gazdele s-au distanţat după pauză, scoruri 17-11, 19-13, dar orădenii au recuperat treptat din handicap, scoruri 19-16, 20-18, 21-20. Am reuşit să egalăm în minutul 52, scor 22-22, după care băimărenii au avut avantaje minime. În minutul 56, scorul a fost din nou egal, 25-25, dar gazdele au gestionat mai bine finalul de meci şi au câştigat meciul cu 27-26. Conform celor declarate de antrenorul secund al orădenilor, Adrian Rus, formaţia noastră a fost aproape de un rezultat favorabil. „Nu pot să spun că am jucat bine, atât timp cât am pierdut meciul. Totuşi, băieţii au luptat cu dăruire şi nu au fost departe de o remiză. Nu am cedat fizic, am fost bine pregătiţi din acest punct de vedere, dar ne-a lipsit un gol”, a spus Adrian Rus.
Antrenorii Sorin Toacsen şi Adrian Rus au aliniat echipa: Leu, Viman – portari; Liberţ 3, Surducan 6, Câtu 4, Nedelcu 4, Alexandru 4, Mateiaş 1, Preda 2, Roman 2, Taşcă, Câmpan, Jeler, Munea. Golurile băimărenilor au fost marcate de Djimlaic 10, Pop 6, Asoltanei 5, Buciuman 2, Pesic 4. Etapa viitoare, CSM D&C va avea parte de un nou meci extrem de dificil, în deplasare cu Universitatea Bucovina Suceava.