CSM D&C n-a putut evita eşecul la Suceava

SUCEAVA - CSM D&C n-a reuşit să evite înfrângerea la Suceava, pierzând o nouă şansă de a aduce puncte din deplasare.

Echipa orădeană a resimţit din plin absenţa celor trei titulari, Borodi, Alexandru şi Câtu, operaţi la genunchi. Aceştia nu au putut fi supliniţi, cu toate eforturile depuse de colegii lor.
Conform antrenorului Adrian Rus, CSM D&C a făcut per ansamblu un joc slab, neavând şanse la un rezultat favorabil. Orădenii au menţinut jocul echilibrat în prima repriză, scoruri 2-2, 6-5, 9-7, 12-11, 13-12. Gazdele s-au desprins înainte de pauză, scor 16-12. Repriza secundă a consemnat superioritatea sucevenilor, care şi-au mărit avantajul în primele minute, scor 18-13. A urmat apoi o perioadă nefastă pentru oaspeţi, Bucovina reuşind să se detaşeze definitiv pe tabela de marcaj, scor 22-13 (’39), şi meciul era practic jucat. Gazdele şi-au conservat apoi avantajul până spre final. CSM D&C a încercat imposibilul în ultimele minute, apropiindu-se la cinci goluri, scor 30-25 (’55), dar partida s-a încheiat cu rezultatul de 32-26.
U Bucovina Suceava – CSM D&C Oradea 32-26 (16-12)
U Bucovina: Pralea, Andrei – portari; Bibirig 3, Straciuc 1, Mihai, Bursuc 2, Zanciuc 2, Chiruţ 1, Adomnicăi 5, Gavriloaia 6, Ţuţu 4, Mitrea 4, Brădăţan 2, Ignat 2. Antrenori: Petru Ghervan, Leonard Bibirig
CSM D&C: Dojcinovic, Leu – portari; Simeria 1, Liberţ 4, Albu, Nedelcu 1, Mateaş 3, Munea, Cârstoaia 5, Steriu 3, Sukurovic, Dobardjev 5, Nemenco, Taşcă 4. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Pavel – State (Buzău).