CSM D&C a surclasat Pandurii Târgu Jiu

ORADEA – Turneul internaţional de handbal dotat cu Cupa Municipiului Oradea a debutat ieri la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”.

Meciul de deschidere, disputat între CSM D&C şi Pandurii Energia Târgu Jiu, s-a încheiat cu o victorie concludentă a gazdelor, care s-au impus la un scor categoric, 37-25 (19-9). Partida a fost la discreţia echipei orădene, care şi-a surclasat adversarii. La fel de adevărat este însă faptul că Pandurii au oferit o replică foarte slabă, nereuşind să ridice prea multe probleme pentru orădeni.

CSM D&C a început decisă meciul, distanţându-se imediat pe tabela de marcaj, scor 8-3 (‘9). Avantajul gazdelor a crescut în continuare, scorul la pauză fiind de 19-9. În repriza secundă orădenii au mai redus motoarele, antrenorul Adrian Rus rulând întregul lot avut la dispoziţie.

Cu toate acestea, gazdele s-au distanţat şi mai mult, cea mai mare diferenţă înregistrată fiind de 15 goluri, scor 36-21 (’55). Rezultatul final, 37-25, consemnează o victorie facilă a orădenilor, promiţătoare pentru viitoarea ediţie de campionat. Ieri seară, CSM D&C a jucat în compania formaţiei maghiare DSE Debreţin. Sambata, CSM D&C întâlneşte HC Minaur Baia Mare (de la ora 11:30), iar duminică, în ultima etapă, orădenii vor juca în compania echipei U Agronomia Cluj-Napoca, de la ora 11:30.