CSM, final trist de stagiune

6Comentarii
ORADEA - Ultima etapă a returului Diviziei A de baschet masculin a coincis cu finalul de stagiune pentru CSM Leonardo, care nu va participa la turneul play-off, dar nici la play-out. Marţi seară, orădenii au cedat disputa cu U Mobitelco Cluj-Napoca, clujenii obţinând o victorie fără dubii.

A fost o partidă oarecum anostă, care mai avea miză doar pentru U Mobitelco, în tentativa sa de a ocupa locul V al clasamentului, în faţa celor de Elba Timişoara.

Debut fulminant

Gazdele au început furibund meciul, conducând cu 8-0 după două minute de joc. A fost apoi 10-1 (‘3), 14-2 (‘5), 17-4 (‘8), şi se părea că orădenii vor reuşi să le facă viaţa grea clujenilor. Din păcate, au urmat opt puncte consecutive pentru oaspeţi, scor 17-12, şi partida s-a echilibrat.

Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 19-15, acesta fiind de altfel singurul câştigat de CSM Leonardo în acest meci. Oaspeţii au preluat iniţiativa în cel de-al doilea sfert, jocul gazdelor „diluându-se” treptat. U Mobitelco a trecut în avantaj, scor 20-22 (’23), nemaicedând conducerea ostilităţilor până în final. La pauză, scorul era încă destul de strâns, 36-42.

Locul X pentru gazde

Orădenii au încercat să revină în joc, apropiindu-se la un singur punct, scor 45-46, prin trei coşuri reuşite de Julien Rahier. Acesta a acumulat însă rapid patru greşeli personale (trei după numai şase minute de joc, în primul sfert), fiind oarecum „vânat” de arbitri.

Oaspeţii au reuşit să-şi păstreze avantajul de câteva puncte, scorul înaintea ultimului sfert fiind 56-64. În cel de-al patrulea sfert, orădenii s-au mai apropiat de două ori la şase puncte, scoruri 63-69 (’34), 65-71 (’35), dar n-au reuşit să ameninţe în mod real avantajul clujenilor.

Meciul s-a încheiat cu victoria meritată a oaspeţilor, scor 68-85, dar orădenii n-au forţat în mod evident prea mult, fiind lipsiţi de motivaţie. Chiar dacă a câştigat, U Mobitelco n-a putut profita în totalitate de acest succes, deoarece Elba U Timişoara a obţinut o victorie surprinzătoare pe terenul celor de la Dinamo, „luându-le faţa” clujenilor, pe locul IV al clasamentului. CSM Leonardo a încheiat sezonul pe locul X, o clasare sub posibilităţile reale ale echipei.

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 800

CSM Leonardo Oradea – U Mobitelco Cluj-Napoca 68-85 (19-15, 17-27, 20-22, 12-21)

CSM Leonardo: Rahier 17 (2×3), Morris 16 (3), Djordjic 15 (2), Apostol 10, Maric 8 (1), Nicoară 2, Bilbija, Mandache, Lázár, Viciu, Szijártó, Kiss. Antrenori: Kósa Zoltán, Veres Attila

U Mobitelco: Jenkins 22, Dumitrescu 18 (4), Allen 11, Seals 10 (2), Ţenter 7 (1), Medvedj 6 (1), Roschnafsky 6, Blackmon 5, Racoviţan, Chetreanu, Cenean, Lăpuşte. Antrenori: Miodrag Perisic, Dorin Pintea

Arbitri: Laurenţiu Grigoraş (Buzău) – Bukaresti László (Sovata), Radu Bucerzan (Timişoara). Comisar FR Baschet: Florin Baloşescu (Braşov)

MVP: Tudor Dumitrescu (U Mobitelco)