CSM Leonardo a pierdut la Cluj

3Comentarii
CSM Leonardo a abordat la victorie partida din deplasare cu U Armatura, în pofida importantelor absente din lot. Antrenorii oradeni nu au putut conta în acest meci pe aportul lui Tertelici, Simeria, Soldanescu si Geotoiu.

La echipa a revenit în schimb portarul bosniac Dojcinovic, care a aparat bine, reusind sa pareze si trei aruncari de la 7 m.

În ciuda indisponibilitatilor, oaspetii au început bine partida, aflându-se la conducerea ostilitatilor pe tot parcursul primei reprize. CSM Leonardo a detinut în permanenta initiativa pe tabela de marcaj în aceasta parte a meciului, rezultate 1-2 (‘4), 4-6 (’12), 6-8 (’17), 8-10 (’19), 12-13 (’25). Scorul la pauza, 13-17, era deosebit de promitator pentru oradeni.

Repriza secunda a debutat cu acelasi aspect al jocului, oaspetii aflându-se în continuare la conducere. În minutul 38, CSM Leonardo conducea cu 20-16 si nimic nu anunta caderea care a urmat. Din nefericire, oradenii au avut o perioada „neagra” de sase minute în care au încasat nu mai putin de opt goluri, dar nu a marcat nici unul! În minutul 44 scorul a devenit 24-20 si gazdele au trecut definitiv la conducerea partidei, schimbând soarta întâlnirii.

Incredibila cadere! De notat faptul ca handbalistii oradeni înregistreaza astfel de perioade de prabusire în mod sistematic, aproape în toate partidele disputate. Oare nu se poate face chiar nimic pentru a evita aceste inexplicabile caderi?

Ultimul sfert de ora al meciului de la Cluj-Napoca nu a mai adus nimic nou în aspectul jocului, gazdele reusind sa-si conserve avantajul de pe tabela. Oradenii au încercat sa revina în joc, dar n-au mai putut întoarce balanta victoriei, clujenii terminând învingatori cu scorul de 31-28.

Etapa viitoare, CSM Leonardo va juca pe teren propriu cu HC Minaur Baia Mare.

CASETA TEHNICA

U Armatura Cluj-Napoca – CSM Leonardo Oradea 31-28 (13-17)
U Armatura: Adam, Szopka, Petraru – portari; Ani 3, Burca 6, Boanca 4, Marian 5, Ferent, Besutiu, Ciornohuz 3, Cercelaru, Stef 10, Dancila, Tamas. Antrenori: Leon Gombos, Cristian Coroian

CSM Leonardo: Dojcinovic, Andrei, Varzaru – portari; Libert 6, Fl. Rus 2, Pankler 2, Galan, Roman 1, Mateas 3, Sandru, Munea 8, Colesnic 4, Nita 1. Antrenori: Dumitru Berbece, Adrian Rus

Arbitri: Ionut Marta, Stefan Hendrea (Baia Mare)
Lovituri de la 7 metri: 5-4. Transformate: 2-3
Eliminari de 2′: 4-7
Descalificari: – / Roman ’46 (pentru trei eliminari de 2′)