CSM Leonardo a scufundat Steaua

4Comentarii
ORADEA – CSM Leonardo a luptat admirabil în „dubla” cu Steaua, reuşind să câştige trei puncte din cele patru puse în joc.  video video

În urma acestor rezultate, echipa orădeană s-a situat pe primul loc la finele returului, urmând să abordeze cele patru turnee finale din postura de lideră a clasamentului, situaţie în care nu s-a mai aflat de la câştigarea ultimului titlu naţional, în urmă cu 21 de ani.

Întâlnirile cu Steaua au constituit dispute dramatice, în care CSM Leonardo a demonstrat că merită să se afle pe primul loc al clasamentului.
Egal în prima zi
Primul meci s-a încheiat la egalitate, după o partidă echilibrată, în care ambele echipe s-au aflat succesiv la conducere. Dunca a deschis scorul pentru gazde, dar steliştii au marcat apoi două goluri, orădenii irosind două situaţii de superioritate numerică. Goina şi Mălai au readus CSM-ul în avantaj, scor 3-2. Cel de-al doilea sfert a revenit steliştilor, rezultatul la pauză fiind egal, 4-4. Egalitatea s-a păstrat şi în sfertul al treilea, nici o echipă nereuşind să se detaşeze pe tabela de marcaj, scor 6-6. Ultimul sfert a fost dramatic, avându-i ca principali protagonişti pe Mănucu, respectiv Bogdan Matei. Steliştii au preluat conducerea, scor 6-7, printr-un gol marcat de B. Matei, din lovitură de la 5 metri. Ramiro Georgescu a şutat apoi în bară, dar orădenii au egalat, printr-un gol de excepţie al experimentatului Flaviu Mănucu, scor 7-7. Steaua a punctat din nou prin acelaşi B. Matei, dar Mănucu a restabilit din nou egalitatea, închizând tabela de marcaj, scor 8-8.
Ultim sfert „de vis”
A doua partidă a fost dominată de gazde, care s-au aflat în permanenţă la conducerea ostilităţilor, cu excepţia debutului de meci. Steaua a deschis scorul prin B. Matei, dar internaţionalul orădean Ghiţă Dunca a marcat apoi două goluri, scor 2-1. Primul sfert s-a încheiat în avantajul gazdelor, scor 3-2. Orădenii şi-au mărit avantajul în al doilea sfert, conducând la pauză cu 5-3, prin golurile înscrise de Baidoc şi Tarnoveţchi, respectiv Al. Matei. Al treilea sfert a fost nefast pentru CSM Leonardo, care a ratat imediat după pauză două lovituri de la 5 metri, prin Baidoc şi R. Georgescu. Nervii steliştilor au cedat la acordarea celei de-a doua lovituri de pedeapsă, portarul Bertini Nenciu văzând cartonaşul roşu după un gest nesportiv (şi-a aruncat cascheta în bazin de pe banca de rezerve). Ramiro Georgescu şi-a răscumpărat apoi greşeala, ducând scorul la 6-4. Steaua a reuşit însă, surprinzător, să egaleze, scorul înaintea ultimului sfert fiind 6-6. Avea să se repete oare istoria primului meci? Nu, deoarece orădenii au jucat exemplar în ultimul sfert, adjudecat cu 3-0, prin golurile lui R. Georgescu, Goina şi Dunca. CSM Leonardo a câştigat astfel cu 9-6, după un meci memorabil.