CSM Leonardo a umilit Steaua

ORADEA - CSM Leonardo a făcut spectacol în „dubla” cu Steaua, contând pentru etapa a III-a a Superligii Naţionale de polo. Întâlnirea era considerată aprioric un derby al rundei şi chiar al campionatului, dar a fost derby doar „pe hârtie”.

Realitatea din bazin a fost cu totul alta, poloiştii pregătiţi de antrenorul Cornel Gordan făcând pur şi simplu „instrucţie” cu formaţia militară! CSM Leonardo s-a impus în ambele partide într-o manieră entuziasmantă, echipa orădeană fiind aplaudată la scenă deschisă de publicul prezent la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”.

Recital orădean

Primul meci a consemnat un veritabil recital al gazdelor, care au condus la un moment dat cu scorul de 8-1! Tarnoveţchi a deschis scorul pentru CSM Leonardo, iar primul sfert s-a încheiat cu 2-1.

Au urmat două sferturi „de vis” pentru orădeni, ambele câştigate cu acelaşi scor 3-0, prin golurile lui Zentai, Diaconu 2 şi Kádár 3. Steliştii au fost pur şi simplu „groggy” în bazin la scorul de 8-1, rezultat la care nu se gândeau probabil nici în cele mai negre previziuni. În ultimul sfert, oaspeţii au încercat să reducă din handicap, profitând de faptul că orădenii au avut în apă mai mulţi jucători de rezervă.

Ei n-au reuşit însă acest lucru, meciul încheindu-se cu o victorie îndelung aplaudată de spectatori, scor 11-4. Trebuie menţionat faptul că orădenii au mai avut cinci bare şi au ratat şi o lovitură de la cinci metri.

Monostori şi Kádár

Cea de-a doua partidă a fost tot la discreţia gazdelor, care s-au detaşat încă din primul sfert, pe fondul unui joc la fel de spectaculos şi de eficient, scor 4-2. Orădenii şi-au mărit avantajul după al doilea sfert, scorul devenind 7-4 şi se părea că zarurile sunt din nou aruncate. Steaua a încercat să-şi spele ruşinea din primul meci, forţând ritmul în cel de-al treilea sfert, când s-a apropiat la un singur gol, scor 7-6.

Căpitanul orădenilor, Cosmin Baidoc, a marcat însă un gol foarte important în debutul celui de-al patrulea sfert, readucând lucrurile la normal, scor 8-6. Inepuizabilul Monostori, fost internaţional maghiar, înscrie de încă două ori, scorul căpătând din nou proporţii, 10-6. Cei doi fundaşi orădeni, Monostori şi Kádár, au avut prestaţii de excepţie în acest meci.

Stelistul Negrean a redus din handicap spre final şi partida s-a încheiat cu un nou succes clar pentru gazde, scor 10-7.