CSM Leonardo, galopuri de sănătate

ORADEA – CSM Leonardo a oferit spectacole agreabile la prima apariţie în faţa propriilor spectatori din actuala ediţie de campionat, trecând fără probleme de mult mai modesta adversară, Sportul Studenţesc.

Cele două partide au fost fără istoric, fiind la dispoziţia gazdelor, care au înscris practic de câte ori au vrut. Antrenorul Cornel Gordan a rulat întregul lot avut la dispoziţie, cele două meciuri constituind un bun prilej de testare a potenţialului tuturor jucătorilor.

Ambele partide au avut moduri de desfăşurare similare. În primul sfert, orădenii au început foarte tare, înscriind o ploaie de goluri în poarta nefericitului Moraru, scoruri 7-1 în primul meci, respectiv 9-0 în cel de-al doilea. În sferturile secunde, Cornel Gordan a trimis în bazin mai multe rezerve, ritmul golurilor fiind ceva mai scăzut, scoruri 4-1, respectiv 5-0. În sferturile trei, gazdele au apăsat din nou pe acceleraţie, scorurile căpătând proporţii: 7-0 în prima partidă, respectiv 6-1 în cea de-a doua. Sportul Studenţesc a punctat doar în sferturile patru ale întâlnirilor, pe fondul relaxării gazdelor, scoruri 5-2, respectiv 9-5. Rezultatele finale, 23-4, respectiv 29-6, sunt concludente pentru diferenţa de valoare dintre cele două echipe. CSM Leonardo va susţine etapa viitoare două meciuri infinit mai dificile, în compania Stelei, principala contracandidată la câştigarea titlului naţional.

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 250

CSM Leonardo Oradea – Sportul Studenţesc 23-4 (7-1, 4-1, 7-0, 5-2) şi 29-6 (9-0, 5-0, 6-1, 9-5)

CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – portari; Samoilă 2+2, Baidoc 5 (2 din 5 metri)+3 (1 din 5 metri), Diaconu 4+7, B. Câmpianu 0+5 (1 din 5 metri), Popoviciu 2+2, Tarnoveţchi 2+1, Zentai 5+3, Freundlich, Monostori 1+2, Kádár 2 (1 din 5 metri)+2, Mălai 0+2. Antrenor: Cornel Gordan

Sportul Studenţesc: C. Moraru – portar; Dumitraşcu 0+1, Coroamă, Monor 1+1, Mihăilă, Pop, Neacşu 1+0, V. Ionescu 1+1, Orăşteanu 1+2 (1 din 5 metri), Stan, Stănescu, Ardeleanu 0+1. Antrenor: Aurel Ionescu

Arbitri: Marius Iegariu (Arad), Mircea Mischian (Cluj-Napoca)