CSM Leonardo, joc bun la Eger

EGER – CSM Leonardo a jucat de la egal la egal cu Brendon Eger în prima manşă a optimilor de finală din Cupa LEN. Echipa gazdă s-a impus, conform aşteptărilor, cu scorul de 14-9, dar formaţia noastră a oferit o replică bună.

După o scurtă perioadă de tatonare, gazdele au dominat primul sfert, pe care l-au câştigat cu scorul de 3-1. În cel de-al doilea sfert, CSM Leonardo a redus din handicap, scor 3-2, ratând apoi din superioritate numerică. În continuare, echipa maghiară s-a distanţat, sprijinită discret de arbitri, care au decimat formaţia noastră prin eliminări repetate. Brendon a înscris cinci goluri consecutive, conducând la pauză cu 8-2. Orădenii au avut în ultimele două sferturi momente de joc foarte bun, reuşind să reducă din handicap. Partida s-a încheiat cu scorul de 14-9, un rezultat onorabil pentru echipa noastră, care a ajuns în premieră după Revoluţie într-o fază avansată a cupelor europene.

Replică bună
„Am întâlnit o echipă cu adevărat redutabilă, care a dovedit că este una din favoritele principale la câştigarea trofeului. Şi noi am jucat bine şi cred că am oferit o replică bună. Din păcate, arbitrii au favorizat echipa gazdă, raportul superiorităţilor numerice fiind sugestiv în acest sens. O diferenţă de trei-patru goluri ar fi fost poate mai corectă faţă de cum a decurs meciul. De pildă, la ultimul gol al gazdelor, la 13-9, am primit o eliminare total gratuită, iar Eger a urcat scorul la 13-9. În meciul retur, ne vom bate pentru victorie. Trebuie să câştigăm, chiar dacă nu ne vom califica, pentru palmaresul nostru”, ne-a declarat căpitanul CSM Leonardo, Cosmin Baidoc.
Meciul din manşa secundă se va disputa la Bazinul olimpic din Oradea, la data de 8 decembrie.

Piscina din Eger. Spectatori: circa 1.400
Brendon Eger – CSM Leonardo 14-9 (3-1, 5-1, 3-4, 3-3)
Eger: Szécsi, Császár – portari; Decker, Kovács, Nyéki 2, Matajsz, Kiss 2, Hegedüs 3, Varga 3, Feltham 1, Binder 1, Kis, Biros 2
CSM Leonardo: Barát, Kuna – portari; Dunca 3, Baidoc 2, Ungureanu, Zentai 1, Haşaş, Tarnoveţchi 1, Ridzyk, A. Creţu, R. Georgescu 2, Kádár, Mălai
Arbitri: F. Rottuno (Italia), Z. Tomic (Croaţia). Observator LEN: D. Perisic (Serbia)
Superiorităţi numerice: 15-7
Descalificări: – / Kádár (în sfertul IV, pentru trei eliminări)