CSM Leonardo, surclasată de Dinamo

BUCURESTI – CSM Leonardo a suferit cea mai drastică înfrângere de la revenirea în prima divizie, în meciul contând pentru etapa a XVIII-a.

Dinamo s-a impus cu scorul de 122-67 (31-25, 26-16, 30-14, 35-12), rezultatul final scutind de prea multe comentarii. Orădenii au rezistat cât de cât în primele două sferturi, scorul la pauză fiind de 57-41. După pauză, antrenorii Kósa Zoltán şi Veres Attila au preferat să odihnească puţinii jucători pe care se mai pot baza (Djordjic, Morris, Apostol, Bellucci), introducând în teren rezervele. Au urmat două sferturi de coşmar, în care dinamoviştii nu ne-au menajat deloc, realizând scorul campionatului. Este trist că echipa orădeană a „realizat” o astfel de contraperformanţă, care nu face deloc cinste sportului orădean. Era clar că meciul cu Dinamo va fi pierdut, că nu aveam nicio şansă într-o astfel de deplasare, dar parcă nimeni nu se aştepta totuşi la un eşec atât de umilitor.
„După un sfert şi jumătate, i-am trimis în teren pe toţi jucătorii, să vedem în ce măsură ne putem baza pe ei. Am decis să-i odihnim pe titulari, pentru a putea avea şanse mai mari în meciul de miercuri, când vom juca pe teren propriu cu CS Otopeni. Sperăm să câştigăm, pentru a reuşi să evităm la finele sezonului ultimele două locuri din clasament. În acest caz, în turneul play-out vom fi avantajaţi, pentru că nu va trebui să jucăm de două ori pe terenul echipei mai bine clasate”, a afirmat antrenorul Kósa Zoltán. Marcatorii orădenilor în meciul cu Dinamo au fost: Djordjic 24, Trif 11, Bellucci 6, Morris 6, Szijártó 6, Apostol 6, Boitoş 3, Hora 3, Lázár 2.