CSM Oradea a câştigat la Baia Mare

BAIA-MARE – CSM Leonardo a înregistrat o victorie cu scorul de 35-26 (19-11) în partida cu HC Minaur, contând pentru etapa a III-a din returul I. Meciul a fost practic fără istoric, orădenii impunându-se într-o manieră categorică.

Doar debutul partidei a fost echilibrat, gazdele ţinând scorul strâns în prima jumătate a reprizei, scoruri 4-5, 7-7, 8-9, 9-11, 11-13. CS Municipal s-a distanţat în ultimele zece minute ale primei reprize, când a înscris şase goluri consecutive, scorul la pauză fiind 11-19. Meciul era practic jucat. Repriza secundă a avut acelaşi aspect, cu oaspeţii la conducerea ostilităţilor. Antrenorul Petre Avramescu a rulat mai mulţi juniori din lot.

Din echipa orădeană a absentat interul Munea, accidentat. Remarcabilă a fost prestaţia fostului internaţional Iulian Alexandru, care a marcat şase goluri. Etapa viitoare, CSM Oradea va juca pe teren propriu cu UNIO Satu Mare.

Au jucat echipele:

HC Minaur II: Irimuş, Cioroiu – portari; Boescu 1, Nechita 1, I. Ghiurcănaş 1, R. Ghiurcănaş 6, Bondar 1, Marcu 6, Bancoş 2, Nichita, Babici 2, Sas 1, Boga, Buşecan 5. Antrenor: Ioan Marta
CSM Oradea: Borodi, Leu – portari; Simeria 6, Liberţ 6, Nedelcu 4, Alexandru 6, Mateaş 3, Oşvat, Iştoc, Halmágyi, Codrea, Câtu 1, Rogoz 2, Albu 7. Director tehnic: Francisc Biró. Antrenori: Petre Avramescu, Adrian Rus
Arbitri: Cornel David, Claudiu Belean (Târgu Mureş)