CSM Oradea a castigat primul meci al finalei cu CSU Asesoft Ploiesti

Baschetbalistii de la CSM Oradea au castigat primul meci al finalei Ligii Nationale, in deplasare, la CSU Asesoft Ploiesti.

Oradenii au prestat un joc exceptional si s-au aflat la conducerea intregii partide. Primul sfert s-a incheiat cu avantajul clar al oradenilor, 16-28. In cea de-a doua repriza, CSM Oradea si-a marit avantajul la 23 de puncte, scor 30-53. Baschetbalistii de la CSU Ploiesti au iesit de la vestiare motivati sa revina pe tabela de marcaj si au reusit sa se apropie la doar 9 puncte inainte de ultima repriza,  scor 65-76.

In sfertul patru oradenii ii pierd pe rand pe Denison si Tirbarna, ambii acumuland cinci greseli personale. Cu toate acestea CSM Oradea a reusit sa reziste in fata multiplei campioane, CSU Ploiesti si sa se impuna cu o diferenta de 12 puncte, scor 93-105.

In urma acestei victorii baschetbalistii de la CSM Oradea conduc cu scorul general de 1-0 iar urmatoarea partida va avea loc duminica, tot la Ploiesti, de la ora 18:00. Indiferent de rezultatul de duminica, CSM Oradea va juca urmatoarele doua partide de pe teren propriu cu trofeul pe masa.