CSM Oradea a invins Atomeromu Paks

De Gavril Nutiu
Daniel Dillon a marcat 17 puncte
Echipa de baschet masculin CSM Oradea a susţinut sâmbătă un meci de pregătire în deplasare, în compania formaţiei Atomerőmű Paks, participantă la ediţia din acest an a Memorialului Antonio Alexe.

Baschetbaliştii orădeni s-au impus cu scorul de 66-60 (12-15, 25-19, 18-14, 11-12). Echipa maghiară şi-a prezentat lotul cu prilejul acestei partide. Atomerőmű a câştigat primul sfert, dar formaţia noastră a preluat iniţiativa în sfertul secund, conducând la pauză cu 37-34. Orădenii s-au menţinut la conducere până în final, câştigând meciul cu scorul de 66-60. Principalii marcatori ai întâlnirii au fost: Tóth 18, Jones 10, Idlet 9, Körtélyesi 9, respectiv Dillon 17, Franklin 12, Pesic 11.

Ieri seară, CSM Oradea a susţinut o altă partidă de verificare, cu cea de-a doua formaţie maghiară care a participat la Memorialul Antonio Alexe, Albacomp Székesfehérvár. Sezonul oficial în baschetul masculin românesc va începe la 28 septembrie, cu meciurile din Cupa României.