CSM Oradea, înfrângere la Medias

Baschetbalistii de la CSM Oradea si-au dorit mult o victorie în partida din deplasare cu Gaz Metan Medias, dar n-au reusit sa se impuna în fata unei echipe care a luptat cu multa ardoare. Gazdele s-au impus cu scorul de 86-79 (21-15, 16-19, 23-20, 26-25), dupa un meci foarte echilibrat.

Mediesenii au tintit victoria cu orice pret în aceasta partida, pentru a-si mentine sansele de clasare în prima grupa valorica dupa sezonul regulat. Gaz Metan si-a adjudecat prima repriza cu scorul de 21-15, acest avantaj dovedindu-se pâna la urma decisiv pentru soarta meciului. Oradenii au revenit în joc în cel de-al doilea „sfert”, rezultatul la pauza fiind de 37-34.

Gazdele au avut însa în Zeliko Bojovic un jucator aflat în zi de gratie, care a reusit sa înscrie nu mai putin de 38 de puncte, facând cel mai bun joc al sau de când se afla la echipa medieseana. Oaspetii au facut eforturi deosebite pentru e egala, dar echipa gazda a reusit sa-si conserve pâna în final fragilul avantaj, obtinând o victorie cu emotii.

„Ne-am dorit sa câstigam, dar jucatorii au jucat slab în prima repriza, fiind timorati, desi nu aveau nici un motiv. Din pacate, nu am reusit sa recuperam diferenta pâna în final. Bojovic s-a aflat într-o zi mare, fiind omul decisiv pentru victoria gazdelor. Daca vom câstiga meciul din etapa viitoare, cu Rapid, avem toate sansele sa ne îndeplinim obiectivul clasarii pe unul din primele opt locuri”, ne-a declarat antrenorul Kósa Zoltán.

Marcatorii partidei de la Medias au fost Bojovic 38 (5×3), Melnic 17, M. Popa 10 (1), Paltinisanu 10, Nanev 8, Jucan 2, Szaszgaspar 1, pentru Gaz Metan, respectiv Maric 23 (1), Djordjic 19, Veres 17 (1), Viciu 6, Bilbija 5, Mandache 5, Nicoara 4, pentru CSM Oradea.