CSM Oradea s-a impus categoric

Orădeanul Lela (echipament albastru) este făcut „sandwich” de apărătorii adverşi
Handbaliştii orădeni au câştigat cu scorul de 41-29 meciul de acasă cu Naţional Sighişoara.

CSM Oradea a avut o misiune destul de facilă în partida cu Naţional, singura echipă care a reuşit să o învingă în actuala ediţie de campionat. Orădenii şi-au dorit revanşa, reuşind să se impună categoric.

În mod paradoxal faţă de rezultatul final, oaspeţii au început mai bine meciul, conducând pe tabela de marcaj, scoruri 0-3, 1-4. A fost însă un simplu „foc de paie”, pentru că gazdele au revenit rapid, scor 10-10 (’15), după care au preluat definitiv iniţiativa. Au urmat nu mai puţin de 11 minute fără gol pentru Naţional, perioadă în care orădenii s-au detaşat, scorul devenind 16-10. Oaspeţii nu mai pot reacţiona şi avantajul CSM-ului creşte rapid, scor la pauză 21-13.

Diferenţa a crescut

Repriza secundă a fost dominată tot de gazde. Diferenţa ajunge la zece goluri, scor 30-20 (’42) şi prinde proporţii, scor 38-24 (’54). Antrenorul Sebastian Tudor introduce în teren în ultimul sfert de oră juniorii şi rezervele, dar aspectul jocului nu se schimbă. CSM Oradea câştigă finalmente cu 41-29, valoarea superioară a orădenilor fiind sugerată de handicapul de 12 goluri. Este evident că echipa noastră nu are adversară în Seria D a Diviziei A, gândurile tuturor îndreptându-se spre meciurile de baraj, cu U Craiova. Etapa viitoare, CSM Oradea va sta.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 250

CSM Oradea – Naţional Sighişoara 41-29 (21-13)

CSM Oradea: Leu, Gale – portari; Feher, Tudor 10, Roauă 3, Lela 3, Taşcă 2, Mateaş 2, Oşvat, Maxim 2, Ferenţ 9, Macavei 2, Szilagyi 1, Simeria 7. Antrenor: Sebastian Tudor

Naţional: Leordean, Tenghea – portari; Szoke, Grigoraş 5, Sandu 8, Vancea 6, Geică 2, Mledenciu 2, Cristescu 1, Acsinia, Cojocaru 2, Ilii, Juverdeanu 3, Niculae. Antrenor: Titel Răduţă

Arbitri: Adrian Moldovan, Mircea Rogoz (Baia Mare)

Descalificări: – / Geică ’54 (cartonaş roşu pentru intervenţie brutală)