CSM şi Orosháza au încheiat la egalitate

Handbaliştii orădeni au efectuat un test util înaintea partidei de campionat cu Făgăraşul.

Echipele de handbal masculin CSM Oradea şi FKSE Orosháza au disputat sâmbătă un meci de pregătire, încheiat la egalitate, scor 31-31 (14-15). AJH Bihor a dorit ca partida să se joace în deschiderea întâlnirii dintre reprezentativele României şi Ungariei, dar delegaţia echipei Orosháza a dorit neapărat să joace mai dimineaţă, pentru a se întoarce acasă până după-amiază.

Atât CSM Oradea cât şi FKSE Orosháza sunt componente ale diviziilor secunde din România, respectiv Ungaria. Formaţia orădeană a dominat partida, deţinând mai mult iniţiativa şi având avantaj pe tabelă în majoritatea timpului de joc. Elevii tânărului antrenor Sebastian Tudor au început mai bine jocul şi s-au aflat la conducere pe parcursul primei reprize, dar au comis unele greşeli în ultimele minute, primind mai multe goluri consecutive. Ca urmare, Orosháza a câştigat primul mitan, scor 14-15. Orădenii au intrat mai decişi pe teren după pauză şi au revenit imediat în avantaj. Mai mult, CSM s-a desprins la patru, cinci sau şase goluri, scoruri 22-18 (’38), 24-19 (’44), 28-22 (’52). Spre final, antrenorul Sebastian Tudor a introdus în teren câţiva juniori din lot, iar oaspeţii au profitat, reuşind să egaleze, scor 31-31.

Rezultatul contează însă mai puţin, important este faptul că echipa noastră a dovedit un bun potenţial şi o poftă remarcabilă de joc. Tehnicianul orădeam a aliniat formaţia: Leu, Gale – portari; Macavei, Silaghi, Munea 2, Sava, Taşcă 5, Oşvat 1, Ferenţ 7, Radu, Drăgan, Roaua 1, Simeria 4, Pater, Mateaş 11.