CSM, tot cu punctaj maxim

Poloiştii de la CSM Frigo Conty au învins Steaua în deplasare cu scorurile de 10-8 şi 13-7.

CSM Frigo Conty şi-a continuat parcursul de regularitate din Superligă, administrând Stelei două înfrângeri, în restanţa contând pentru etapa a X-a. Partidele s-au încheiat cu scorurile de 8-10 (0-2, 4-3, 0-3, 4-2), respectiv 7-13 (3-1, 1-4, 1-5, 2-3). Poloiştii orădeni şi-au respectat blazonul, trecând „la pas” de formaţia stelistă.

Conform celor declarate de Dorin Roşca, organizator competiţii al CSM Oradea, echipa noastră nu a avut niciun fel de emoţii în cele două partide. În primul meci, orădenii au condus cu 8-4 după primele trei sferturi, mărindu-şi apoi avantajul în sfertul patru, scor 10-5. Gazdele au redus din handicap în ultimele minute, pe fondul unor eliminări repetate dictate împotriva orădenilor de către arbitrii Andrei Băjenaru (Bucureşti) şi Marius Iegariu (Arad). Raportul superiorităţilor numerice a fost de 11-7 în favoarea Stelei.Mâine, cu Kosice

Cea de-a doua partidă a fost adjudecată şi mai categoric de oaspeţi. Steaua a început mai bine meciul, câştigând primul sfert cu 3-1, dar a fost un simplu foc de paie pentru că orădenii au revenit la conducere în sfertul secund, scorul la pauză fiind 4-5. Elevii antrenorului Cornel Gordan au tranşat disputa în sfertul trei, când s-au detaşat categoric pe tabela de marcaj, scor 5-10. Rezultatul final, 7-13, reflectă diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

Antrenorul Cornel Gordan a aliniat echipa: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă 1+2, Baidoc 0+3, Diaconu 2+0, B. Câmpianu, Popoviciu, Tarnoveţchi, Kincses 1+3, A. Creţu, Monostori 3+0, Kádár 0+1, Negrean 3+4. Golurile Stelei au fost marcate de Giuclea 1+0, Stancu 2+0, Cotrău 1+1, Chioveanu 1+0, Cristescu 2+4, Oanţă 1+1, B. Matei 0+1.

Mâine, CSM Frigo Conty va juca în deplasare cu Hornets Kosice, într-o partidă contând pentru Interliga regională de polo.