CSM, trei puncte cu Dinamo

4Comentarii
ORADEA - CSM Leonardo a reuşit să-şi adjudece trei din cele patru puncte puse în joc în „dubla” cu Dinamo, menţinându-şi invincibilitatea la finele turului din Superliga Naţională. Poloiştii orădeni au înregistrat o remiză şi o victorie în „eternul derby” cu Dinamo, principala contracandidată la titlul ediţiei.

Arbitrul, în prim plan

Prima partidă a fost echilibrată şi a avut două părţi distincte ca evoluţie a jocului şi a scorului, înainte, respectiv după pauză. CSM Leonardo a dominat ostilităţile în primele două sferturi, conducând cu 4-2. Cel de-al patrulea gol orădean, marcat de Kádár în ultima secundă a sfertului doi şi validat de arbitri după multe tergiversări, a declanşat proteste vehemente de pe banca tehnică a dinamoviştilor. Din nefericire, acest gol a determinat în ultimele două sferturi o veritabilă „schimbare la faţă” a arbitrului Andrei Băjenaru, care a fluierat în tot restul meciului practic doar pentru Dinamo. Bucureştenii au întors rezultatul în sfertul trei, când scorul a devenit 5-6. Gazdele au replicat în debutul ultimului sfert, revenind la conducere prin două goluri ale inepuizabilului Kádár, care a fost de departe omul meciului, scor 7-6. Din păcate, Băjenaru a dictat apoi un fault inexistent al lui A. Creţu, fază la care dinamovistul Andrei a egalat, fără a respecta locul de executare a loviturii libere. Partida s-a încheiat astfel la egalitate. Orădenii, care au avut un procentaj slab de valorificare al superiorităţilor numerice (doar două goluri din opt superiorităţi), puteau totuşi câştiga, în condiţiile unui arbitraj corect.

Victorie detaşată

Cel de-al doilea meci a fost practic fără istoric, fiind dominat cu autoritate de formaţia gazdă. După un prim sfert echilibrat, scor 2-2, orădenii s-au dezlănţuit în sfertul secund, conducând cu 6-3. Partida l-a scos la rampă pe veteranul Monostori, care a fost decisiv pentru echipa sa, cu patru goluri înscrise. Diaconu (CSM Leonardo) şi Edi Andrei (Dinamo) au fost eliminaţi definitiv cu drept de înlocuire, pentru o altercaţie reciprocă. CSM Leonardo şi-a mărit apoi avantajul în sfertul trei, când s-a stabilit de altfel rezultatul final, 8-4.

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 500, respectiv 600
CSM Leonardo – Dinamo Bucureşti 7-7 (2-2, 2-0, 1-4, 2-1) şi 8-4 (2-2, 4-1, 2-1, 0-0)
CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă, Baidoc 1+2, Diaconu, Câmpianu, Popoviciu, Tarnoveţchi, Zentai 1+1, A. Creţu 1+0, Monostori 0+4, Kádár 4+1, Mălai. Antrenor: Cornel Gordan
Dinamo: Stoenescu, Tălăpănescu – portari; Krstic 3+0, Robu, Micic 0+1, Demeter, Necşulescu, Al. Matei 1+1, Aurelian Georgescu, E. Andrei 3+0, Markovic 0+2, Andrei Georgescu, Goanţă. Antrenori: Liviu Răducanu, Doru Spânu
Arbitri: Andrei Băjenaru (Bucureşti), Marius Iegariu (Arad)
Diaconu, respectiv Andrei, au fost eliminaţi definitiv cu drept de înlocuire în sfertul secund al celui de-al doilea meci, pentru lovire reciprocă.