CSM U a câştigat la Iaşi

IASI – CSM Universitatea s-a impus în ultima partidă din returul ediţiei, pe terenul echipei Naţional Iaşi. Meciul s-a încheiat cu scorul de 58-75 (24-20, 11-14, 8-22, 15-19). Baschetbalistele orădene au încheiat campionatul pe locul IX.

Orădencele au început timid partida, gazdele reuşind să-şi adjudece primul sfert. Elevele antrenoarei Adriana Niculescu au revenit în joc în cel de-al doilea sfert, scorul la pauză fiind 35-34. CSM Universitatea a întors soarta partidei după pauză, preluând iniţiativa şi desprinzându-se decisiv în al treilea sfert.

Rezultatul final, 58-75, a consemnat o victorie meritată a oaspetelor. Marcatoarele echiei orădene au fost: Gavra 16, Nicolaescu 16, Djordjevic 14, Moiseev 12, Mirkov 8, Tămăşdan 7, Ordean 2.

În urma acestui rezultat, CSM Universitatea a încheiat campionatul pe locul IX, la un singur punct distanţă de calificarea la turneul play-off.