CSM U, înfrângere în faţa Rapidului

ORADEA - Partida a fost dominată cu autoritate de echipa rapidistă, care s-a instalat la conducere după câteva minute de joc echilibrat.

Orădencele au încercat să ofere o replică bună, impulsionate ca de obicei de coşgetera Janell Hughes, secondată de Ioana Singur. Formaţia oaspete s-a dovedit însă superioară, câştigând primele două sferturi la diferenţe de câte opt puncte, scor la pauză 30-46.

Gazdele au reuşit să echilibreze jocul în cel de-al treilea sfert, dar rapidistele şi-au conservat avantajul de pe tabela de marcaj. CSM Universitatea a forţat ritmul în ultimul sfert, pe fondul relaxării Rapidului, reuşind să reducă din diferenţă. Victoria oaspetelor n-a fost pusă însă nici un moment la îndoială. Scorul final, 69-83, consemnează succesul meritat al Rapidului, echipă mult superioară valoric. CSM Universitatea termină totuşi turul pe locul VIII, în prima grupă valorică.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 150
CSM Universitatea – Rapid CFR Marfă 69-83 (16-24, 14-22, 18-18, 21-19)
CSM Universitatea: Gavra 5, Nagy, Grigoraş 6, Moiseev 2, Hughes 30 (4×3), Sabău, Stoedin 1, Ordean 9, Singur 16 (2), Oros. Antrenoare: Adriana Niculescu, Ioana Croitoru
Rapid: Panasiuc 22, Scarlat, Constantin 18 (2), Şerban 15 (3), Bigică, Kursjevic, Perţa 14, Uţa 4, Pavel 8, Ene, Nacu 2, Ungureanu. Antrenor: Dan Militaru
Arbitri: Ionuţ Morar (Cluj-Napoca), Răzvan Puf (Arad)
Descalificări: Ordean ’37 / – , pentru 5 greşeli personale.