CSM U Oradea a făcut instrucţie cu Olimpia

ORADEA – Puse în gardă de înfrângerea neaşteptată din tur, când bucureştencele au câştigat la un punct diferenţă, scor 57-56, baschetbalistele de la CSM U au luat în serios jocul şi nu le-au iertat deloc pe oaspete.

Antrenoarele Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru le-au trimis din primul minut pe Singur, Hughes, Grigoraş, Moiseev şi Brown. Titularele din acest joc au rezolvat rapid ecuaţia victoriei şi după doar câteva minute au pus între gazde şi bucureştence un avantaj confortabil de zece puncte, scor 20-10.

De această dată totul a funcţionat cum trebuie la echipa orădeană. Pivoţii şi-au făcut datoria, în ciuda unor adversare cu o înălţime superioară dar lipsite de experienţă, Singur a adus ordine în atacurile fetelor, iar Hughes şi Gavra au fost responsabile cu marcatul de puncte. Astfel, sfertul doi a fost la discreţia gazdelor, care nu numai că au atacat bine, dar s-au şi apărat excelent, încasând doar şase puncte în zece minute.

Repriza a doua a jocului a fost un galop de sănătate pentru orădence. Baschetbalistele mai puţin folosite în acest sezon au avut şansa să joace, iar Sabău şi Ulică au făcut chiar o impresie bună. CSM U s-a revanşat cu vârf şi îndesat pentru înfrângerea din tur, însă drumul spre play-off este în continuare lung şi anevoios. Mai mult, nu trebuie uitat că victoria de sâmbătă a fost obţinută în compania unui adversar care a aliniat baschetbaliste fără experienţă, cu vârsta sub 20 de ani.

CSM U Oradea-Olimpia Bucureşti 78-38 (26-10, 19-6, 18-8, 15-14)

Arena Antonio Alexe. Spectatori: aproximativ 100.

CSM U Oradea: I. Gavra 15, K. Nagy, A. Grigoraş 1, C. Moiseev 7 (1×3), J. Hughes 20 (3×3), E. Sabău 3 (1×3), A. Stoiedin 1, R. Ordean 9, I. Singur 10 (1×3), O. Oros, L. Ulica, K. Brown 12. Antrenoare: Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru.

Olimpia: R. Filip 6, F. Plinge 2, I. Pop 10, I. Balanca 1, S. Roşca 2, C. Stînga 4, M. Chelariu, A.Florea, A. Ionescu 12, S. Rotarescu, A. Jojica 1. Antrenori: Radu Alex şi Viorica Gamaleţ.

Arbitri: Mircea Pop şi Vlad Potra. Delegat FRB: Nicolae Daneţiu.