CSM U, prima victorie din retur

ORADEA – Divizionara A de baschet feminin CSM Universitatea a reuşit să „spargă gheaţa”, obţinând prima victorie din retur, în meciul cu Magic Sibiu. Partida a contat pentru etapa a XIV-a şi s-a încheiat cu scorul de 86-59 în favoarea gazdelor.

Orădencele au deţinut iniţiativa pe tot parcursul întâlnirii.
Primul sfert a fost ceva mai echilibrat, sibiencele reuşind să menţină scorul destul de strâns, 19-13. Echipa oaspete a rămas în această parte a meciului fără conducătoarea de joc, Felicia Grila, care a suferit o fractură a antebraţului la un duel pentru minge cu Monica Nicolaescu. CSM Universitatea s-a detaşat în cel de-al doilea sfert, intrând la pauză cu un avantaj de 14 puncte, scor 38-24. Diferenţa s-a mai mărit în al treilea sfert, scor 59-42. Elevele antrenoarelor Adriana Niculescu şi Suzana Onaca au mărit ritmul şi mai mult în ultima repriză, partida încheindu-se cu un succes categoric pentru gazde. Cele mai bune jucătoare ale orădencelor au fost Djordjevic, Tămăşdan şi Moiseev. Prin această victorie, CSM Universitatea a trecut pe locul VIII în clasamentul Diviziei A, poziţie care asigură calificarea la turneul play-off, în prima grupă valorică. Etapa viitoare, orădencele vor juca în deplasare cu U MC Cluj-Napoca.