CSM, un ultim „sfert” perfect

Baschetbaliştii orădeni au câştigat cu scorul de 89-78 meciul de acasă cu SCM U Craiova. Video: CSM Oradea – SCM U Craiova 89-78

CSM Oradea a păşit cu dreptul în noua ediţie a Diviziei A de baschet masculin, reuşind să învingă, nu fără emoţii, echipa SCM U Craiova, după un meci aprig disputat. Formaţia oaspete a oferit o replică dârză şi a deţinut iniţiativa, cu câteva excepţii, pe parcursul primelor trei sferturi.

Craiovenii s-au instalat la conducere în primul sfert, cu avantaje minime, iar gazdele au încercat în permanenţă să egaleze. Oaspeţii au dominat lupta sub panouri, unde Harris a câştigat numeroase mingi. Orădenii au dat dovadă de multă combativitate, dar au manifestat carenţe în jocul din apărare. SCM U Craiova a câştigat primele trei sferturi, scorul înaintea sfertului patru fiind 60-65. Din fericire, aspectul jocului s-a schimbat radical în ultima parte a meciului. Descalificarea lui Harris şi marcajul „om la om” efectuat de Maric la conducătorul de joc al oaspeţilor, Basset, a debusolat total prestaţia craiovenilor.

CSM Oradea a recuperat în doar două minute diferenţa de cinci puncte şi a trecut la conducere, pe care n-a mai cedat-o până în final. Mijuskovic, care a evoluat incomplet refăcut (ca şi Lázár, de altfel), a făcut realmente spectacol în acest ultim sfert, fiind de neoprit. Rezultatul final, 89-78, consemnează o victorie meritată a orădenilor.

Maric, un câştig cert

„Mă bucur mult pentru acest succes în meciul de debut, care este foarte important pentru moralul echipei. După această victorie, mergem să câştigăm partida de sâmbătă, cu Dinamo. Dacă pierdeam azi (miercuri, n.r.), şansele noastre în acel meci erau mult mai mici. Craiova a jucat bine, a fost un meci echilibrat.

M-am temut de această partidă, pentru că am avut mulţi jucători incomplet refăcuţi. Venirea lui Maric este un câştig cert pentru echipă, chiar dacă acesta nu este încă integrat în lot. Se resimte de asemenea o lipsă de omogenitate, relaţiile de joc nu sunt încă legate în totalitate”, a afirmat după meci antrenorul CSM Oradea, Veres Attila.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 400

CSM Oradea – SCM U Craiova 89-78 (18-19, 21-24, 21-22, 29-13)

CSM Oradea: Martinovic 6, Szijártó 3 (1×3), Maric 12 (1×3), Mijuskovic 27 (6×3), Mandic 21 (3×3), Lázár 7, Gnjato 9, Hora 4. Au mai fost înscrişi pe foaie: Ştefan, Pascu, Kiss şi Pop. Antrenor: Veres Attila

SCM U Craiova: Corneanu, Tasic 27 (5×3), Lepădat, Paşca 3 (1×3), Albu, Darko 15 (1×3), Basset 21 (1×3), Andonie, Răducanu 6 (1×3), Harris 6, Pacioga. Antrenor: Paul Nicolae

Arbitri: Doru Vinaşi (Cluj-Napoca) – Ciprian Stoica (Sibiu), Bukaresti László (Sovata). Comisar FRB: Marius Hurgoi (Cluj-Napoca)

Descalificări (pentru 5 faulturi personale): Lázár ’37, Mijuskovic ’40 / Harris ’32