CSM Universitatea, pe locul VIII

ORADEA - CSM Universitatea a abordat a doua partidă cu Rapid cu un lot serios „decimat”, fără cele două staruri americane, Janelle Hughes şi La Krisha Brown.

În aceste condiţii, echipa oaspete a reuşit să se impună, meciul încheindu-se cu scorul de 50-74 (8-13, 21-11, 13-25, 8-25). Antrenoarele Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru au fost nevoite să alinieze o echipă foarte tânără, cu numeroase junioare şi jucătoare lipsite de experienţă.
În ciuda diferenţei nete de pe tabelă, gazdele au oferit în multe momente o replică viguroasă, având o evoluţie meritorie. Rapid a câştigat primul sfert, dar CSM Universitatea a intrat cu avantaj la pauză, scor 29-24, pe fondul unui joc foarte bun al Ioanei Gavra. Aceasta a fost de altfel coşgetera echipei orădene, cu un total de 24 de puncte marcate. Formaţia bucureşteană a revenit la conducere în sfertul trei, scorul devenind 42-49. Rapid a tranşat definitiv disputa abia în ultimul sfert, pe fondul căderii echipei gazdă, ale cărei jucătoare au resimţit efortul depus în primele trei sferturi. Scorul final, 50-74, consemnează rezultatul general de 2-0 pentru Rapid, echipa bucureşteană terminând campionatul pe locul VII, în timp ce CSM Universitatea încheie pe locul VIII. Este o clasare meritorie pentru baschetul feminin orădean, care a avut cel mai bun sezon din ultimii ani. Marcatoarele echipei noastre în meciul cu Rapid au fost: Gavra 24 (1×3), Ordean 8, Singur 8, Nagy 6, Stoedin 2, Sabău 2.