CSU Oradea a cucerit cinci medalii la CN de tir

ARAD - Sportivii de la CSU Oradea, pregătiţi de Adriana Floruţa şi Vasile Leţ, au participat la Campionatul Naţional de tir cu aer comprimat pentru seniori şi juniori I, unde au reuşit să cucerească două medalii de aur, două de argint şi una de bronz.

La senioare, în proba de puşcă, 40 focuri, Antonia Miclău s-a clasat pe primul loc cu un total de 486,6 puncte. În proba de puşcă, 40 de focuri, junioare, podiumul a fost rezervat de sportivele de la CSU, Lorena Pop a fost prima cu 483 puncte, urmată de Antonia Miclău – 481,8 p şi Romina Adam – 477,9 p. Mezina lotului, Ana Maria Marinău a fost a cincea cu 473,7 p, nou record personal.

O medalie de argint a cucerit şi juniorul Szücs Csongor, în proba de pistol 60 de focuri, care a stabilit şi un record personal cu cele 662,5 puncte adunate.

Clasări în apropierea podiumului au mai reuşit Romina Adam, locul 5 cu 470,7 puncte la puşcă 40 focuri, seniori, şi Francesca Pop, locul 5 cu 456,9 puncte la pistol 40 focuri, junioari.