Cu gândul la Turneul de elită

Deva – Cel mai disputat meci din acest tur de campionat pe care FC CIP Deva l-a avut pe teren propriu a avut loc Vineri. Acest lucru a fost recunoscut de oficialii deveni, deşi nu a fost deloc uşor.

Mai ales că era privit ca un antrenament pentru viitoarele partide din Turneul de elită al UEFA Futsal CAP, care se va desfăşura în perioada 3-8 decembrie a.c., la Moscova.

Deşi devenii au dominat jocul încă din primele minute ale partidei, iar diferenţa de valoare dintre cele două echipe s-a văzut încă de la început, cei care au punctat şi vor conduce pe tabela de marcaj au fost fotbaliştii de la Poli Timişoara.

În condiţiile în care s-au văzut clar intenţiile antrenorului Gaşpary Karoly de a menaja jucătorii de bază ai echipei, oaspeţii, una dintre cele mai motivate echipe care a evoluat la Deva, au reuşit să conducă aproape pe tot parcursul meciului.

În minutul 13 era 3-0 pentru Poli, iar trei minute mai târziu era 4-1. La pauză oaspeţii au condus cu scorul de 5-2, ceea ce nu se întâmplase de mult la o asemenea partidă la Deva.

Partea a doua a jocului a adus de la vestiare o echipă mai hotărâtă a devenilor, iar scorul a început, încet dar sigur, să se încline în favoarea gazdelor. Dar cu multe eforturi şi emoţii! Abia cu şapte minute înainte de finalul jocului CIP reuşeşte să egaleze la 5, iar Matei reuşeşte să încrie pentru 6-5 în minutul 35.

În acelaşi minut, oaspeţii, acuzând arbitrajul, au vrut să retragă echipa de pe teren. Preşedintele celor de la CIP, Corneliu Hotăran, a reuşit însă să-l convingă pe finanţatorul timişorenilor, Cornel Bursuc, să renunţe la această măsură extremă.

Aşadar, a fost una dintre cele mai grele şi mai muncite victorii ale devenilor din acest campionat.
Să mai spunem că, de la pauză, la meci a asistat şi primarul municipiului Deva, Mircia Muntean, pe care oficialii clubului l-au considerat „aducător de noroc”.

Iată câteva declaraţii după meciul de Vineri şi plecarea spre Moscova.

Mircia Muntean, primarul municipiului Deva: „N-am crezut că la Deva se poate juca un meci de o asemenea intensitate. Este un argument că la Moscova băieţii sunt în stare să se bată cu cele mai tari echipe din Europa. Le doresc succes”.

Corneliu Hotăran, preşedintele CIP: „Dacă în grupa în care suntem vom câştiga vreun meci, va fi ca şi cum UTA ar câştiga cu Real Madrid. Bugetul unei echipe din grupa noastră este unul de la 5 milioane de euro în sus. Al nostru este de 150.000”.

Paul Grecu, vicepreşedinte CIP Deva: „ În primul rând sperăm să nu dezamăgim. Suntem însă conştienţi că nu avem nici o şansă în faţa celor mai bune echipe din Eoropa”.

Iată drumul şi programul devenilor pentru Turneul de elită de la Moscova.

Sâmbătă: traseul Deva – Timişoara – Belgrad. De aici, cu avionul, spre Moscova. 3 decembrie – antrenament, acomodare; 4 decembrie, meci cu Shaktior Doneţk; 5 decembrie, meci cu Dinamo Moscova; 7 decembrie, meci cu Sporting Lisabona; 8 decembrie, întoarcerea.