Cupa ”Banzai” 2010

Practicanţii de Karate Shotokan şi nu numai, au avut un important eveniment sportiv al lunii februarie, a 17-a ediţie a turneului internaţional ”Open” de karate intitulat Cupa ”Banzai” 2010 care şi-a desemnat Sâmbătă seara finaliştii.

Începînd cu ora 09.30, a avut loc festivitatea de deschidere a 17 ediţii a Cupa ”Banzai” 2010versiunea (EUR&KA) secţiune “OPEN“pentru copii, cadeţi, juniori , seniori şi veterani. După prezentarea cluburilor şi a comisiei de arbitraj, Dl.Mihai Cioroianu 8 Dan KarateDirectorul Departamentului de Karate al Federaţiei Române de Arte Marţiale a declarat deschise întrecerile turneului.

Competiţia s-a desfăşurat în Sala ”Victoria” din Arad sub egida Federaţiei Române de Arte Marţiale la disciplina de Karate versiunea (EUR&KA) secţiune “OPEN“, organizată fiind de Clubul Sportiv Banzai Karate Club Arad cu spijinul D.S.J. Arad şi Primăria Municipiului Arad, preşedintele Comisiei de Organizare fiind Dl.Dan Duma 5 Dan Karate.

Au concurat peste 600 sportivi din peste 44 de cluburi din ţară şi străinătate pe 4 suprafeţe reprezentand 5 naţiuni precum: Italia, Serbia, Ungaria, Slovacia şi România. Fetele şi băieţi Karate-Ka au concurat pentru locurile I,II,III pe podium la formele de exerciţiu la (Kata Echipe Open) respectiv la secţiunea individuală de Kata defalcată pe trei categorii: Speranţe (9-7 Kyu), Avansaţi (6-4 Kyu) şi Consacraţi (3 Kyu – Dan) şi nu ultima dată la formele de luptă (Kumite Echipe Open) şi secţiunea individuală de Kumite.

La acest turneu internaţional Judeţul Bihor a fost repezentat de 5 cluburi:

Echipa de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea antrenată de prof.Vaida Ioan 7 Dan Karateşi instructor Platona Elena 2 Dan Karate a reuşit să-şi adjude-ce o salba de medalii 14 la numar adică : 3 medalii de aur ( 2 la individual şi 1 la echipe), 5 de argint ( 4 la individual şi 1 la echipe) şi 6 de bronz (4 la individual şi 2 la echipe) prin sportivii:

-sportivul Karponai Ovidiu Alexandru a obţinut aurul la Băieţi categoria (Seniori) la proba de kumite – 68 kg.

1 medalie de aur prin echipa de băieţi formată din: Cherecheş Raul, Cherecheş Sebastian şi Lăzuran Alin la proba de Kumite Open Echipe copii 1-3 pănă în 12 ani
– sportivul Cherecheş Sebastian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 52 kg.

1 medalie de argint prin echipa de fete formată din: Indrie Rebeca Alexandra, Georgieş Hajnalka Annamaria şi Lupuţ Timea (Karate-Do Carei) la proba de Kumite Open Echipe juniore-tineret-senioare.

-sportivul Pişki Layoş Arnold a obţinut argintul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite + 78 kg.

-sportivul Badea Cristian a obţinut argintul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite – 65 kg.

-sportiva Georgieş Hajnalka Annamaria a obţinut argintul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite +60 kg.

-sportivul Bucur Eduard a obţinut argintul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 52 kg.

-sportivul Lucan Geza Attila a obţinut 2 medalii de bronz la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kata individual Consacraţi şi la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite – 65 kg. -sportivul Neaga Raul Marian a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 65 kg.

-sportivul Somoghy Arpad a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Seniori) la proba de kumite – 68 kg.

1 medalie de bronz prin echipa de băieţi formată din: Derban Cristian, Guiu Răzvan şi Bucur Eduard la proba de Kumite Open Echipe MinicadeţiCadeţi pănă în 16 ani

1 medalie de bronz prin echipa de băieţi formată din: Bonvento Ricardo, Cherecheş Victor şi Eric Vasile la proba de Kumite Open Echipe copii 1-3 pănă în 12 ani

De la Asociaţia Sportiv㔪hotokan “ Salonta , antrenor Taşnadi Zsolt 1 DanKarate a reuşit să-şi adjude-ce o salba de medalii 7 la numar adică : 3 medalii de aur şi 2 de argint şi 2 de bronz prin sportivii:

-sportivul Tordai Botond a obţinut aurul la Băieţi categoria (Seniori) la proba de kata individual

-sportivul Borsi János a obţinut aurul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kata individual Consacraţi

-sportivul Gáli Krisztián a obţinut aurul la Băieţi categoria (Copii-3-) la proba de kumite – 40 kg.

-sportivul Pocsai István a obţinut argintul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kata individual Consacraţi

-sportivaBobis Denisa a obţinut argintul la Fete categoria (Copii-3-) la proba de kumite – 40 kg

-sportiva Bobis Cristian a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii-1-) la proba de kumite – 30 kg

-sportiva Bobis Denisa a obţinut bronzul la Fete categoria (Juniori) la proba de kata individual

De la Clubul Sportiv ”Batăr” antrenată de instructor Tripa Ioan Andrei 1 Dan Karate, a obţinut 1 medalie de broz prin sportiva Boldăr Mădălina la proba de Kata individual speranţe, minicadete.

Au mai participat din Judeţul Bihor alte 2 cuburi: Clubul Sportiv ”Crişul Negru” Ştei antrenor Paşca Alin 1 Dan Karateşi Clubul Sportiv ”Crişan” Aleşd antrenată deinstructor Crişan Florin 1 Dan Karate.