Cupa ”Dacicus” la karate

Cupa ”Dacicus” la karate
Duminică 28 martie 2010, sala de sport „Dominic Stanca” din Orăştie a găzduit a 20 ediţie jubiliară a Cupei Dacicus prin Clubul Sportiv „Dacicus“, sub egida Federaţiei Române de Arte Marţiale la disciplina de Karate versiunea (EUR&KA) secţiune “OPEN“, cu sprijinul Primăria Oraşului Orăştie şi D.S.J. Hunedoara , preşedintele Comisiei de Organizare fiind Dl.Iordăchescu Nicolae 5 Dan Karate.

S-a concurat la categoriile de vârstă copii, cadeţi, juniori , seniori . La ora 10.00, a avut loc festivitatea de deschidere maestrul de ceremonii fiind Dl. Mihai Cioroianu 8 Dan Karate Directorul Departamentului de Karate al Federaţiei Române de Arte Marţiale carea a declarat deschise întrecerile competiţiei bilaterale Italia şi România. Competiţia a aliniat la start 203 sportivi de la 17 cluburi, desfăşurânduse pe 3 suprafeţe de concurs, sportivii concurând pentru locurile I, II, III pe podium la formele de exerciţiu la (Kata Echipe Open) respectiv la secţiunea individuală de Kata defalcată pe trei categorii: Speranţe (9-7 Kyu), Avansaţi (6-4 Kyu) şi Consacraţi (3 Kyu – Dan) şi nu ultima dată la formele de luptă (Kumite Echipe Open) şi secţiunea individuală de Kumite. În clasamentul general pe echipe pe locul -1- sa clasat echipa de Karate de la Dacicus Orăştie, pe locul second de echipa de Karate Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea iar pe locul -3- echipa de Karate de la C.S. Budo Karate Hunedoara.

Echipa de Karate de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea antrenată de prof.Vaida Ioan 7 Dan Karateşi instructor Platona Elena 2 Dan Karate a reuşit să-şi adjudece o salba de medalii 49 la număr adică :20 medalii de aur ( 13 la individual şi 7 la echipe), 14 de argint ( 9 la individual şi 5 la echipe) şi 15 de bronz (12 la individual şi 3 la echipe) prin sportivii:

-sportivul Pişki Layoş Arnold a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite + 78 kg iar la categoria (Tineret) la proba de kata individual medalia de aur la kataAvansaţi

-sportivul Neaga Raul Marian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 68 kg iar la categoria (Tineret) la proba de kata individual medalia de bronz la kataConsacraţi

-sportivul Somoghy Arpad a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 78 kg iar la categoria (Tineret) la proba de kata individual medalia de argintla kataSperanţe

-sportivul Lucan Geza Attila a obţinut aurul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de argint la kataConsacraţi

-sportivul Badea Cristian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kata individual Consacraţi

-sportiva Indrie Rebeca Alexandra a obţinut argintul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Junioare) la proba de kata individual medalia de aur la kataAvansaţi

-sportiva Georgieş Hajnalka Annamaria a obţinut aurul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite + 60 kg

-sportiva Horga Patricia a obţinut aurul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite – 55 kg iar la categoria (Junioare) la proba de kata individual medalia de aur la kataSperanţe

-sportivul Acasandrei Alex a obţinut aurul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kumite – 55 kg iar la categoria (Cadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Groza Sergiu a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Cadeţi) la proba de kata individual medalia de argint la kataSperanţe

-sportivul Derban Cristian a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual Consacraţi -sportivul Cherecheş Sebastian a obţinut bronz la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 45 kg iar la categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual medalia de aur la kataConsacraţi

-sportivul Guiu Răzvan a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual Speranţe

-sportivul Bucur Eduard a obţinut aurul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 55 kg

-sportivul Cherecheş Raul a obţinut argint la Băieţi categoria (Copii 3) la proba de kumite – 45 kg iar la categoria (Copii 3) la proba de kata individual medalia de argint la kataConsacraţi

-sportivul Gherghey Tamáş a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii 3) la proba de kumite – 45 kg

-sportivul Duschiuc Dragoş a obţinut argintul la Băieţi categoria (Copii 2) la proba de kumite + 40 kg

-sportivul Baciu Adrian a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii 2) la proba de kumite + 40 kg

-sportivul Bonvento Ricardo a obţinut aurul la Băieţi categoria (Copii 1) la proba de kumite – 35 kg

-sportivul Ivan Mădălin a obţinut bronz la Băieţi categoria (Copii 1) la proba de kumite – 35 kg

-sportivul Cherecheş Victor a obţinut aurul la Băieţi categoria (Copii 1) la proba de kumite + 35 kg iar la categoria (Copii 1) la proba de kata individual medalia de argint la kataSperanţe

-sportivul Eric Vasile a obţinut argint la Băieţi categoria (Copii 1) la proba de kumite + 35 kg

-sportivul Nastea Raul a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii 1) la proba de kumite + 35 kg

La proba de Kata echipe:

medalie de argint la Băieţi categoria (Minicadeţi) echipăformată din Cherecheş Sebastian, Chercheş Raul şi Ciobanu Denis de la (C.S. Budo Karate Hunedoara)

-medalie de bronz la Băieţi categoria (Minicadeţi) echipăformată din Guiu Răzvan,Gherghey Tamáş şi Lăzuran Alin

-medalie de bronz la Băieţi categoria (Cadeţi) echipăformată din Bucur Eduard, Groza Sergiu şi Acasandrei Alex

-medalie de aur la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Pişki Lajoş, Lucan Attila şi Badea Cristian

-medalie de argint la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Neaga Raul, Somoghy Arpad şi Derban Cristian

-medalie de aur la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Georgieş Annamaria, Indrie Rebeca şi Horga Patricia

La proba de Kumite echipe:

-medalie de aur la Băieţi categoria (Copii) echipăformată din Bonvento Ricardo, Nastea Raul şi Cherecheş Victor

-medalie de argint la Băieţi categoria (Copii) echipăformată din Eric Vasile, Duschiuc Dragoş şi Baciu Adrian

-medalie de bronz la Băieţi categoria (Copii) echipăformată din Georgieş Victor, Ivan Mădălin şi Budiuri Dan

-medalie de aur la Băieţi categoria (Minicadeţi) echipăformată din Cherecheş Sebastian, Chercheş Raul şi Guiu Răzvan

-medalie de argint la Băieţi categoria (Minicadeţi) echipăformată din Lăzuran Alin, Gherghey Tamáş şi Ciobanu Denis de la (C.S. Budo Karate Hunedoara)

-medalie de aur la Băieţi categoria (Cadeţi) echipăformată din Groza Sergiu, Acasandrei Alex şi Bucur Eduard

-medalie de aur la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Pişki Lajoş, Lucan Attila şi Badea Cristian

-medalie de argint la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Neaga Raul, Somoghy Arpad şi Derban Cristian

-medalie de aur la Băieţi categoria (Tineret) echipăformată din Georgieş Annamaria, Indrie Rebeca şi Horga Patricia