Cupa ”Şhodan” 2010

Cupa ”Şhodan” 2010
Arad a fost din nou gazda unei competiţii de aceasta dată de nivel naţional pentru practicanţii de Karate Shotokan şi nu numai ai Federaţiei Române de Karate şi Arte Marţiale Asociate condusă de Dl. Daniel Deac 7 Dan Karate în calitate de preşedinte, acestă competiţie fiind a 10-a ediţie a Cupei ”Şhodan” 2010 care şi-a desemnat sâmbătă seara finaliştii.

La ora 09.30, a avut loc festivitatea de deschidere a celei de a 10 ediţii a Cupei ”Şhodan” 2010versiunea F.R.K.A.M.A. secţiune “OPEN“pentru copii, cadeţi, juniori , seniori şi veterani. După prezentarea cluburilor şi a comisiei de arbitraj, Dl.Boca Florin 6 Dan Karateîn calitate de Director al Departamentului de Karate în cadrul Federaţiei Române de Karate şi Arte Marţiale Asociate a declarat deschise întrecerile competiţiei.

Competiţia s-a desfăşurat în Sala ”Victoria” din Arad, organizată fiind de Clubul Sportiv Şcoala de Karate Şhodan Arad cu sprijinul D.S.J. Arad şi Primăria Municipiului Arad, preşedintele Comisiei de Organizare fiind Dl.Teo Răduţ 6 Dan Karate.

Au concurat 277 sportivi de la 22 de cluburi din ţară pe 3 suprafeţe . Fetele şi băieţi Karate-Ka au concurat pentru locurile I,II,III pe podium la formele de exerciţiula secţiunea individuală de Kata defalcată pe trei categorii: Speranţe (9-7 Kyu), Avansaţi (6-4 Kyu) şi Consacraţi (3 Kyu – Dan) şi nu ultima dată la formele de luptăsecţiunea individuală de Kumite pe categorii de vârstă şi greutate. În clasamentul general pe echipe pe locul -1- sa clasat echipa de Karate de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea cu un punctaj total de 65 de puncte, secondată de echipa de Karate C.S.Karate Olimpic Carei cu un punctaj total de 54 de puncte respectiv pe locul -3- echipa de Karate de la Palatul Copiilor Reşiţa. La acestă competiţie Judeţul Bihor a fost repezentat de 4 cluburi:

Echipa de Karate de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea antrenată de prof.Vaida Ioan 7 Dan Karateşi instructor Platona Elena 2 Dan Karate a reuşit să-şi adjude-ce o salba de medalii 30 la număr adică : 8 medalii de aur, 6 de argint şi 16 medalii de bronz prin sportivii:

-sportivul Pişki Layoş Arnold a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 80 kg iar la categoria (Tineret) la proba de kata individual medalia de aur la kataAvansaţi

-sportivul Neaga Raul Marian a obţinut argintul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 60 kg.

-sportivul Somoghy Arpad a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Tineret) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Tineret) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Lucan Geza Attila a obţinut aurul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de aur la kataConsacraţi

-sportivul Badea Cristian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite + 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de bronz la kataConsacraţi

-sportiva Indrie Rebeca Alexandra a obţinut aurul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite + 50 kg iar la categoria (Junioare) la proba de kata individual medalia de aur la kataAvansaţi

-sportiva Georgieş Hajnalka Annamaria a obţinut argintul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite + 50 kg iar la categoria (Junioare) la proba de kata individual medalia de argint la kataConsacraţi

-sportiva Horga Patricia a obţinut bronzul la Fete categoria (Junioare) la proba de kumite + 50 kg iar la categoria (Junioare) la proba de kata individual medalia de argint la kataSperanţe

-sportivul Acasandrei Alex a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kumite – 50 kg iar la categoria (Cadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Groza Sergiu a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kumite + 50 kg iar la categoria (Cadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Derban Cristian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite + 45 kg iar la categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataConsacraţi -sportivul Cherecheş Sebastian a obţinut aurul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 45 kg iar la categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataConsacraţi

-sportivul Vidican Victor a obţinut argintul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kataSperanţe

– sportivul Lăzuran Alin a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite – 45 kg

-sportivul Guiu Răzvan a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite + 45 kg iar la categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Bucur Eduard a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Minicadeţi) la proba de kumite + 45 kg iar la categoria (Minicadeţi) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Cherecheş Raul a obţinut argintul la Băieţi categoria (Copii 3) la proba de kumite – 40 kg

De la Clubul Sportiv „Activ” Oradea (antrenor, dr. Sztrapek Sebastian – 4 Dan karate) au reusit să îşi adjude-ce o salbă de medalii 4 la numar adică :1 medalie de aur la individual, 1 medalie de argint şi 2 medalii de bronz prin:

-sportivul Avram Bogdan a obţinut argintul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite + 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de bronz la kataConsacraţi

-sportivul Pepelea Cătălin a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite – 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de aur la kataSperanţe

De la Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta , antrenor Taşnadi Zsolt 1 Dan Karate au reuşit să-şi adjude-ce o salba de medalii 8 la număr adică : 4 medalii de aur şi 2 medalii de argint şi 2 medalii de bronz prin sportivii:

-sportivul Balázs István a obţinut aurul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kata individual Consacraţi

-sportivul Borsi János a obţinut argintul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kata individual Consacraţi

-sportivul Cicortaş Ciprian a obţinut argintul la Băieţi categoria (Cadeţi) la proba de kata individual Avansaţi

-sportivul Gáli Krisztián a obţinut aurul la Băieţi categoria (Copii-3-) la proba de kumite – 40 kg.

-sportiva Bobis Denisa a obţinut aur la Fete categoria (Copii-3-) la proba de kumite – 35 kg iar la categoria (Copii-1-) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportiva Bobis Cristian a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii-1-) la proba de kumite open iar la categoria (Copii-1-) la proba de kata individual medalia de aur la kataSperanţe

De la Clubul Sportiv ”Crişan” Aleşd antrenată de instructor Crişan Florin 2 Dan Karate au reuşit să-şi adjude-ce o salbă de medalii 11 la număr adică : 1 medalie de argint şi 10 medalii de bronz. Clubul îşi desfăşoară activitatea în sala de sport a Liceului Alexandru Roman din Aleşd.

-sportivul Canalas David Iosif a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Seniori) la proba de kumite – 70 kg

-sportivul Gherle Andrei a obţinut argintul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kataSperanţe

-sportivul Nadăban Horaţiu a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kumite + 60 kg iar la categoria (Juniori) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportivul Simea Raul a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Juniori) la proba de kataSperanţe

-sportivul Pavel Şerban a obţinut bronzul la Băieţi categoria (Copii-1-) la proba de kumite – 32 kg

-sportiva Romocea Claudia a obţinut bronzul la Fete categoria (Minicadete) la proba de kumite + 40 kg iar la categoria (Minicadete) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportiva Alexandru Diana a obţinut bronzul la Fete categoria (Minicadete) la proba de kumite + 40 kg iar la categoria (Minicadete) la proba de kata individual medalia de bronz la kataSperanţe

-sportiva Gobordan Lavinia a obţinut bronzul la Fete categoria (Copii-1-) la proba de kumite open