Cupa Palatului Shogunul Oradea

Cupa Palatului Shogunul Oradea
Sâmbătă 22 mai 2010 în sala de sport a Colegiul Tehnic “Traian Vuia” din Oradea s-a desfăsurat sub egida Ministerul Educaţiei, Cercetării,Tineretului şi Sportului, ediţia a-IX-a a Cupei Naţionale a „Palatului Oradea” respectiv, ediţia a-XI-a a Cupei Nationale „Şhogunul” competiţii Naţionale de Karate OPEN adică deschise Interstiluri .

Au participat 41 de cluburi (10 cluburi de karate Bihorene) din: Constanţa, Bucuresti, Buftea, Iaşi, Bacău, Ploieşti, Târgovişte, Craiova, Roşiori de Vede, Târgu Mureş, Cluj, Resiţa, Timişoara, Arad, Oradea, Carei, Satu Mare, Şimleul Silvaniei, Sălaj, Zalău, Baia Mare, având înscrişi în competiţie 665 de sportivi, turneul s-a desfăşurat pe 4 suprafeţe.

Cluburile “Bihorene” participante:

1-Clubul organizator Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea,

prof.Vaida Ioan 7 Dan Karateşi instructor Platona Elena 2 Dan Karate

2-Clubul Sportiv “Record” Oradea , antrenor Hanga Mihai 5 Dan Karate

şi Hanga Răzvan 2 Dan Karate

3-Clubul Sportiv “Activ “Oradea , antrenor Dr. Sztrapek Sebastian 4 Dan Karate

4- Clubul Sportiv “Ramy-Dojo” Oradea, antrenor Ramona Vásárhelyi2 Dan Karate

5- Clubul Sportiv “Tiger “Oradea, antrenor Popa Răzvan 1 Dan Karate

6 -Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd ,antrenor Crişan Florin 2 Dan Karate

7- Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei , antrenor Paşca Alin 1 Dan Karate

8-Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta , antrenor Taşnadi Zsolt 1 Dan Karate

9-Clubul Sportiv Şhotokan Karate ”Batăr” ,antrenor Tripa Ioan Andrei 1 Dan Karate

10-Clubul Sportiv ” Barcăul” Suplacul de Barcău ,antrenor Filip Nistor 1 Dan Karate

Arbitru Şef al competiţiei a fost Dl. prof.Zoltan Lipan 6 Dan Karate -vicepresedinte al al Comisiei Naţionale de Arbitraj în cadrul Comisiei Naţionale de Karate si Discipline Asociate a Sportului Preuniversitar-MECTS iar Preşedintele Comisiei de organizare a fost prof.Vaida Ioan 7 Dan Karate-presedinte al Comisiei Naţionale de Karate si Discipline Asociate a Sportului Preuniversitar-MECTS.

Susţinătorii turneului au fost: Ministerul Educaţiei, Cercetării,Tineretului şi Sportului prin Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea respectiv Clubul Sportiv Şhogunul Oradea, Colegiului Tehnic ”Traian Vuia” din Oradea, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Bihor şiComisia Naţională de Karate şi Discipline Asociate a Sportului Preuniversitar, Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră „Avram Iancu” Oradea , Poliţia Comunitară Oradea, Primăria Municipiului Oradea, Direcţia de Sport Bihor, firma sc.Valenzio Oradea, Firma Euromaidec Touring Oradea , Firma sc.Ideart.

Clubul organizator a decis ca rezultatele gazdelor să nu intre în clasamentul general la punctajul pe cluburi, oferind şansa oaspeţilor.Victoriile de la Kata individual şi echipe respectiv Kumite individual şi echipe au creat o ierarhie strânsă pe echipe: 1. Clubul Sportiv “Dacicus” Orăştie cu un punctaj total de 1503 puncte; 2. Palatul Copiilor şi Elevilor Reşiţa cu un punctaj total de 1498 p.şi pe 3. Clubul Sportiv” Hard Steel” Hunedoara cu un punctaj total de 997 p.

În continuare îi avem pe karate-ka Bihoreni care au urcat pe podium:

Locul-1: sp.Somoghy Arpad( Kumite + 70 Kg, Seniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Badea Cristian( Kumite – 65 Kg, Juniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Cherecheş Raul(Kumite + 40 Kg, copii III) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Cherecheş Raul(Kumite – 52 Kg, Minicadeţi) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Dusciuc Dragoş( Kumite + 35 Kg, copii II) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Nastea Denis( Kumite – 15 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Kover Norbert( Kumite – 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Georgieş Victor( Kumite + 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp. Badea Cristian, sp.Somoghy Arpad, sp.Platona Sabin şi sp.Karponai Ovidiu (Kumite Open, seniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp.Indrie Rebeca, sp.Georgieş Annamaria şi sp.Granasi Hanelore “Clubul Sportiv Banzai Karate Club Arad” (Kumite Open, senioare) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp. Bonvento Ricardo, sp.Nastea Raul şi sp.Ivan Mădălin (Kumite Open, copii) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea,sp.Illeş Alexandra(Kumite – 60 Kg, senioare) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, Echipa de Kumite Nr.3 (Kumite Open, cadete) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Remeş Laura(Kumite Open, Minicadete) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Lăzău Crina(Kumite Open, copii II) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Becheanu Ştefana(Kumite Open, copii I) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Peic Dragoş(Kumite – 30 Kg, copii I) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Bobis Denis( Kumite – 35 Kg, copii II) de la Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta,

Locul-2: sp.Platona Sabin( Kumite + 70 Kg, Seniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Badea Cristian(Kata Consacraţi, seniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Indrie Rebeca(Kumite + 60 Kg, senioare) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Groza Sergiu(Kumite – 60 Kg, Cadeţi) de la de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Derban Cristian(Kumite + 60 Kg, Cadeţi) de la de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Cherecheş Raul-(Kata Consacraţi, copii III) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Baciu Adrian( Kumite + 35 Kg, copii II) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Vuşcă Bogdan( Kumite – 15 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Annamaria Vidican( Kumite Open, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Kover Eduard( Kumite – 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.David Patrick( Kumite + 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp. Dusciuc Dragoş, Baciu Adrian şi sp.Budiuri Dănuţ (Kumite Open, copii) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Gherle Andrei( Kata Avansaţi, seniori) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Simea Raul( Kumite + 65 Kg, Juniori) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Pop Răzvan( Kumite – 20 Kg, Prichindei) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Cazan Andrei( Kumite – 20 Kg, Prichindei) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Demian Adeline(Kumite – 60 Kg, senioare) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, Echipa de Kumite Nr.6 (Kumite Open, cadeţi) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Costea Cristabel(Kumite Open, Minicadete) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Illeş Maria(Kumite Open, copii II) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Bota Vlad(Kumite – 52 Kg, Minicadeţi) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Halmai Iulian(Kumite + 52 Kg, Minicadeţi) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Anghelescu Alexandru(Kumite – 30 Kg, copii I) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Georgescu Rareş( Kumite – 20 Kg, Prichindei) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Matea Darius( Kumite – 35 Kg, copii III) de la Clubul Sportiv ” Barcăul” Suplacul de Barcău, sp.Mintaş Alexandru(Kumite + 30 Kg, copii I) de la Clubul Sportiv ” Barcăul” Suplacul de Barcău,

Locul-3: sp.Karponai Ovidiu( Kumite + 70 Kg, Seniori) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Georgieş Annamaria(Kata Consacraţi şi Kumite + 60 Kg, senioare) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Indrie Rebeca(Kata Avansaţi, senioare) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Acasandrei Alex(Kumite – 60 Kg, Cadeţi) de la de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Lăzuran Alin(Kata Consacraţi, copii III) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Bonvento Ricardo(Kumite + 30 Kg, copii I) de la de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Budiuri Dănuţ( Kumite + 35 Kg, copii II) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Macra Alex( Kumite – 15 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Bulzan Sebastian( Kumite – 15 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Horaţiu Flore( Kumite – 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Zoicaş David( Kumite – 25 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Albuţ Cosmin( Kumite + 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Sasu Vlad( Kumite + 30 Kg, Prichindei) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp. Cherecheş Sebastian, sp. Cherecheş Raul, sp.Lăzuran Alin şi sp.Gherghely Tamas (Kumite Open, cadeţi) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite formată din sp. Bonvento Ricardo, sp.Nastea Raul şi sp.Ivan Mădălin (Kumite Open, copii) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, Echipa de Kumite seniori formată din sp. Derban Cristian, sp.Groza Sergiu, sp.Acasandrei Alex şi sp.Karponai Ovidiu (Kumite Open, seniari) de la Palatul Copiilor-Şhogunul Oradea, sp.Balazs Istvan(Kata Consacraţi, seniori) de la Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta, sp.Bobis Denis(Kata Avansaţi, copii II) de la Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta, sp.Wagner Norbert( Kumite + 60 Kg, Cadeţi) de la Asociaţia Sportivă ”Şhotokan “ Salonta, sp.Varga Alexandru( Kata Avansaţi, seniori) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Avram Bogdan(Kata Consacraţi, seniori) de la Clubul Sportiv “Activ “Oradea, sp.Avram Bogdan( Kumite + 65 Kg, Juniori) de la Clubul Sportiv “Activ “Oradea, sp.Gherle Andrei( Kumite + 65 Kg, Juniori şi la Kumite + 70 Kg, Seniori) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Simea Raul( Kumite – 70 Kg, Seniori) de la Clubul Sportiv ” Crişan” Aleşd, sp.Boc Noela(Kumite Open, copii II) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Anghelina Andreea(Kumite Open, copii II) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Pantea Cătălin(Kumite – 52 Kg, Minicadeţi) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, sp.Rugina Alexandru(Kumite – 30 Kg, copii I) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei, Echipa de Kumite Nr.5 (Kumite Open, copii) de la Clubul Sportiv” Crişul Negru” Ştei,sp.Tamaş Denis(Kumite + 30 Kg, copii I) de la Clubul Sportiv ” Barcăul” Suplacul de Barcău, sp.Hosu Andrei( Kumite – 30 Kg, Prichindei) de la Clubul Sportiv ” Barcăul” Suplacul de Barcău.