Danzio, la al cincilea succes stagional

De Cristian Onaca
Cinci meciuri, cinci victorii clare, aşa a început sezonul BCM Danzio Timişoara. Baschetbalistele lui Dan Ionescu au învins miercuri în deplasare pe Rapid Bucureşti, scor 96-87, repetând scenariul din Cupa României când de asemenea oaspetele au câştigat în Giuleşti.

„Panterele” îşi continuă seria invincibilităţii în acest sezon. Danzio a adunat cinci victorii, e drept că adversarii au fost din categoria echipelor modeste, şi şi-a făcut moral pentru jocurile tari ce vor urma. Ultima victimă a timişorencelor a fost Rapid Bucureşti, de care au dispus pentru a treia oară în această toamnă.

De data aceasta Danzio s-a impus mai greu decât în precedentele dueluri din Cupă. A fost 96-87 (37-51) însă fetele lui Ionescu au transpirat serios pentru a lua ambele puncte. Primele 20 de minute au fost slabe pentru vizitatoare care aveau un handicap de recuperat de 14 puncte.

Totul a revenit la normal în sfertul trei, unul în care Danzio s-a apropiat la un singur punct pentru ca în sfertul decisiv să pună distanţă pe tabelă. A ieşit din nou la rampă Biljana Pesovic, care a semnat 35 de puncte, secondată excelent de americanca Tiffany Brown, 33 de puncte.

Cu 6 puncte adunate în Liga Naţională, timişorencele au urcat provizoriu pe locul 4 înaintea disputei de sâmbătă, de acasă, în compania lui ACS Sepsi Sf. Gheorghe, cu adevărat primul test serios al stagiunii.