Danzio ocupa ultimul loc de play-off

De C. Onaca
Baschetbalistele timişorence au făcut un pas în spate în Divizia A şi ocupă ultimul loc ce asigură accederea în play-off după înfrângerea de la Satu Mare, 50-58, din faţa vicecampioanei CSM.

Echilibrul perfect în linia de clasament a formaţiei BCM Danzio Timişoara. Fetele lui Ljubomir Kolarevic au 5 victorii şi 5 înfrângeri după primele 10 etape ale campionatului. Ultimul eşec a venit duminică seara, la Satu Mare, în compania echipe ce anul trecut s-a clasat pe locul doi atât în campionat cât şi în Cupa României.

Bănăţencele au cedat după un meci disputat şi decis abia în ultimul sfert. CSM s-a impus cu 58-50 (19-21, 17-8, 8-14, 14-7), punând pe tabelă 7 din cele 8 puncte în ultimul sfert. Principalele marcatoare ale oaspetelor au fost Pesovic (16 puncte) şi Moroşan (12 puncte).

Dacă în sezonul precedent cele două formaţii se luptau pentru un loc în Top 4, în acest tur de campionat lucrurile s-au schimbat şi ambele echipe trag din greu să se menţină în primele opt locuri.

Danzio poate să îşi conserve locul de play-off în runda următoare când primeşte acasă vizita uneia dintre contracandidate, Universitatea Cluj, meci programat sâmbătă.