Danzio, sapte victorii din opt jocuri

De Cristian Onaca
BCM Danzio Timişoara îşi continuă seria excelentă
BCM Danzio Timişoara îşi continuă seria excelentă din startul acestui sezon, adunând o nouă victorie preţioasă. „Panterele” au învins miercuri după-amiază pe CSU Alba Iulia, una dintre echipele cu pretenţii, cu 76-58, care le-au propulsat provizoriu pe locul al treilea.

Cu şapte victorii în opt jocuri, baschetbalistele din Timişoara sunt pe cai mari în Liga Naţională. Ultima victimă a bănăţencelor a fost CSU Alba Iulia, ocupanta locului 5 din stagiunea precedentă, învinsă în sala Constantin Jude cu 76-58. Trupa pregătită de antrenorul-preşedinte Dan Ionescu s-a impus meritat după o partidă pe care a condus-o în permanenţă.

Oaspetele şi-au arătat colţii în startul partidei, conducând pe tabelă în primele minute. Mai bătăioase şi mai atente, timişorencele au revenit rapid la conducere şi au încheiat primul sfert în avantaj, 17-16. Gazdele şi-au mărit avansul până la pauza mare, 35-27 pe fondul unui joc destul de confuz şi cu greşeli de ambele părţi. Ecartul maxim s-a înregistrat la sfârşitul sfertului trei, 48-38, pentru ca apoi diferenţa să crească şi mai mult până în final şi să ajungă la 18 puncte.

Danzio a beneficiat de evoluţia excelentă a conducătoarei de joc Tiffany Brown, care a semnat 34 dintre punctele echipei sale. Biljana Pesovic, 21 puncte, a urmat-o în clasamentul marcatoarelor gazdelor. De la oaspete s-au evidenţiat americancele Tobin – 18 puncte şi Thompson – 14 puncte.

Timişorencele, locul 3 în acest moment, joacă sâmbătă în Bucureşti pe terenul lui CSM Sportul Studenţesc.