Debut fulminant pentru FCB

7Comentarii
Bucureşti – Juniorii A de la FC Bihor sunt puşi pe fapte mari. În primul meci al turneului final au învins cu scorul de 4-2 (0-1) echipa FCM Bacău. Pentru prima dată în nocturnă, juniorii orădeni au avut onoarea să se dezechipeze în vestiarul echipei campioane, Dinamo.

Duelul în teren a fost deosebit de interesant, băcăuanii fiind cei care au deschis scorul, în minutul 40.
În partea a doua orădenii au avut 30 de minute extraordinare, în care au reuşit să întoarcă rezultatul, marcând de patru ori. Seria a fost deschisă de Cipău, cu un şut puternic din interiorul careului (’50). Au urmat opt minute de vis, în care FC Bihor s-a distanţat decisiv.

Lukacs şi-a adus echipa în avantaj cu un şut de la 18 metri (’60), după care nou intratul Balla a reuşit golul serii: a driblat trei adversari şi de la opt-nouă metri a şutat în vinclu (’65). După trei minute scorul a devenit 4-1, după un contraatac Lukacs a pasat pentru Andor şi acesta a înscris de la şase metri. Oradea mai putea profita de căderea Bacăului, dar Lukacs, Andor şi Ember au ratat din situaţii singuri cu portarul.
Felicitaţi de Rednic
În ultimul minut de joc Bacăul a mai înscris o dată, iar prin victoria obţinută, FC Bihor a făcut un pas important spre o medalie, care ne dorim să fie dintr-un metal cât mai preţios. „Ne-au cam dominat în prima repriză, dar în partea a doua am avut o jumătate de oră de vis.

Nici adversarilor nu le venea să creadă ce se întâmplă în teren. După patru goluri marcate, am mai ratat încă trei-patru contraatacuri. E bine şi sperăm să mai oferim surprize frumoase.

După meci ne-a felicitat şi domnul Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo”, ne-a declarat antrenorul Horia Rădulescu. Pentru FC Bihor au evoluat: Fildan – Dragoş, Pintea, Mişuriak, Cipău – Lobonţ, Podilă, Ember, Andor – Lukacs, Ban. Au mai intrat: Balla, Bibarţ, Zahari şi Raţ.
În celălalt meci, Dinamo şi Oţelul Galaţi au remizat, scor 1-1.

CLASAMENT
1. FC Bihor 1 1 0 0 4 - 2 4
2. Dinamo 1 0 1 0 1 - 1 1
3. Oţelul 1 0 1 0 1 - 1 1
4. FC Bacău 1 0 0 1 2 - 4 0

La juniori se acordă patru puncte pentru o victorie.
Ieri, după închiderea ediţiei, s-au jucat meciurile FC Bihor – Oţelul Galaţi (ora 19) şi Dinamo – FCM Bacău (ora 21), iar mâine turneul se încheie cu jocurile Dinamo – FC Bihor şi Oţelul – FCM Bacău.