Debut în forţă al juniorilor de la FCB

3Comentarii
BUCURESTI – Juniorii A de la FC Bihor au început în forţă turneul final, învingând cu scorul de 4-2 (0-1) echipa FCM Bacău, în nocturnă, pe Stadionul Dinamo.

Duelul a fost deosebit de interesant, băcăuanii fiind cei care au deschis scorul în minutul 40. În partea a doua, orădenii au avut 30 de minute extraordinare în care au reuşit să întoarcă rezultatul marcând de patru ori. Seria a fost deschisă de Cipău cu un şut puternic din interiorul careului (50). Au urmat opt minute de vis în care FC Bihor s-a distanţat decisiv. Lukacs şi-a adus echipa în avantaj cu un şut de la 18 metri (60), după care, noi intratul Balla, a reuşit golul serii: a driblat trei adversari şi de la opt-nouă metri a şutat în vinclu (65). După trei minute scorul a devenit 4-1, după un contraatac, Lukacs a pasat pentru Andor şi acesta a înscris de la şase metri. Oradea mai putea profita de căderea Bacăului, dar Lukacs, Andor şi Ember au ratat din situaţii singuri cu portarul.

Antrenorul Horia Rădulescu a folosit formula: Fildan – Dragoş, Pintea, Mişuriak, Cipău – Lobonţ, Podilă, Ember, Andor – Lukacs, Ban. Au mai intrat: Balla, Bibarţ, Zahari şi Raţ.

CLASAMENT

1.     FC Bihor    1      1      0      0      4      -       2      4

2.     Dinamo     1      0      1      0      1      -       1      1

3.     Oţelul        1      0      1      0      1      -       1      1

4.     FC Bacău   1      0      0      1      2      -       4      0

Nota: La juniori se acorda pentru victorie 4 puncte.

Astăzi, 21 iunie, se dispută meciurile FC Bihor – Oţelul Galaţi (ora 19) şi Dinamo – FCM Bacău (ora 21), iar sâmbătă turneul se încheie cu jocurile Dinamo – FC Bihor şi Oţelul – FCM Bacău.