Deloc uşor pentru campioni

DEVA – Fotbaliştii de la FC CIP s-au desprins de Quasar doar în ultimele patru minute. Sâmbătă la Deva s-au întâlnit cele două reprezentante ale judeţului în acest campionat: FC CIP Deva, campioana României, şi Quasar Deva, echipă aflată pe locul 10 la sfârşitul turului acestei ediţii de campionat.  CIP DEVA - Quasar2

Cu toate acestea, trebuie spus de la început că jocul a fost foarte disputat, cele două echipe fiind de multe ori aplaudate de spectatori pentru jocul deschis şi spectaculos pe care l-au etalat. După ce scorul a fost deschis de campioni încă din minutul 2 prin Molomfălean, iar în minutul patru era 2-0, mulţi dintre cei prezenţi credeau că FC CIP va avea un meci uşor. Nu a fost deloc aşa. Fotbaliştii de la Quasar au echilibrat jocul, reuşind să se apropie tot mai des şi mai periculos de poarta adversă. Aşa se face că în minutul 14 va 2-2, prin golurile înscrise de Vişan şi Popa, iar prima parte a jocului se va încheia 3-3. Şi repriza a doua va fi echilibrată, campionii nereuşind să se desprindă la mai mult de un gol diferenţă decît spre final când, în patru minute au marcat de trei ori prin Şotîrcă, Matei şi Lupu. Partida s-a încheiat cu scorul de 8-4 pentru FC CIP, ultimul gol fiind marcat cu trei secunde înaintea fluierului final al arbitrului. La sfîrşitul meciului, directorul tehnic al campionilor României, Jakab Zoltan, a felicitat echipa adversă pentru jocul bun prestat şi s-a arătat foarte mulţumit că, după un sezon foarte încărcat, inclusiv cu echipa naţională al cărui antrenor este, a venit şi o binemeritată vacanţă.