Deportivo la Coruna – Real Madrid 2-0

SPANIA – Cu întreaga echipa aptă de joc şi cu noua achiziţie Fernando Gago, titular, Real Madrid a încasat prima înfrângere pe 2007. Călăii galacticilor au fost cei de la Deportivo la Coruna, care l-au învins prima oară pe Casillas după numai 12 minute prin lovitura liberă a lui Capdevila.

20 de minute mai târziu Arizmendi putea dubla avantajul de pe tabela dar şutul său a lovit bara după ce în prealabil s-a distrat cu întreaga apărare madrilenă. Prima ocazie a lui Real a căzut abia ultimul minut al primei reprize atunci când şutul lui Emerson a nimerit bara.

În minutul 55 Depor şi-a dublat avantajul după o fază începută de Arizmendi şi finalizată de Cristian. Deportivo – Real 2-0, iar gazdele au urcat pe 14 în clasament şi au scăpat de locurile retrogradabile în care se găseau la sfârşitul lui 2006.