Derby cenusiu intre Lazio si Milan

ITALIA – Mult asteptata confruntare dintre Lazio si Milan, din epilogul etapei a 20-a din Serie A, s-a incheiat la egalitate, 0-0, la capatul a 90 de minute cu fotbal putin si ocazii rarisime.

Aflate in valtoarea scandalului de coruptie din vara anului 2006, Lazio si Milan au aratat un fotbal sarac duminica seara pe Olimpico. Milanezii au controlat jocul in cea mai mare parte a timpului, dar cele mai mari ocazii le-au apartinut lazialilor.

A fost mai intai sutul lui Rocchi din afara careului (17) retinut de Dida, dupa  care Ledesma l-a intins serios pe goalkeeper-ul brazilian cu un sut de la aproximativ 18-20 de metri(26).

Singura ocazie a Milanului din prima parte s-a produs in minutul 24, cand Gattuso a reluat peste poarta centrarea lui Jankulovski.

Prima repriza s-a incheiat cu uriasa ocazie a aceluias Rocchi, al carui sut a fost respins in extremis de Dida in corner.

La pauza, Lazio l-a pierdut pe Angelo Peruzzi, care a acuzat probleme stomacale, locul acestuia fiind luat de Marco Ballotta, 42 de ani, ocazie cu care a fost stabilit un nou record in Serie A.

Partida s-a incheiat cu o noua mare sansa de gol in dreptul gazdelor, din nou Dida omul potrivit la locul potrivit pentru Milan, respingand in corner executia lui Cribari.

Lazio Roma: Peruzzi (Ballotta 46); Behrami (Belleri 80), Siviglia, Cribari, Zauri; Mudingayi, Ledesma, Mutarelli; Mauri; Rocchi, Pandev (Foggia 86). Antrenor: Delio Rossi.

AC Milan: Dida; Cafu, Bonera, Maldini, Jankulovski; Gattuso, Pirlo, Brocchi (Ambrosini 82); Seedorf, Kakà; Gilardino (Inzaghi 80). Antrenor: Carlo Ancelotti.