Derby de zile mari la Deva

DEVA – Goluri multe, faze pe măsură şi multă tensiune pe terenul de joc. Aceasta a fost reţeta unui joc de zile mari disputat, ieri, la Sala Sporturilor din Deva. În final, FC CIP Deva a reuşit o victorie cu 5 la 2 în faţa oltenilor de la Futsal Club Craiova.  Derby de zile mari la Deva 18.02.2008 II

Un meci foarte aprig disputat, cu o încărcătură psihologică enormă a cărui rezultat a mulţumit pe deplin fanii echipei devene. O primă repriză antrenantă cu foarte multe faze de gol şi ratări de o parte şi de alta a porţilor. Cu o tabelă de marcaj care, la sfârşitul primei reprize, arăta un 3-0 liniştitor pentru echipa deveană, galeria celor de la FC CIP se afla pe culmile fericirii.
În cea de-a doua repriză jocul a continuat pe acelaşi ton agresiv şi, aşa cum era de aşteptat, arbritri s-au văzut nevoiţi să elimine doi jucători înainte de finalul meciului. Gabi Dobre şi Florin Apostol au fost eliminaţi din joc în urma unei încăierări generale generată de o dispută în teren. Golgheterul devenilor a fost Marian Şotâncă care a reuşit să înscrie trei goluri de senzaţie. de partea oltenilor portarul Cătălin Rozan s-a făcut remarcat prin multitudinea de faze de gol salvate în urma unor execuţii magistrale. Ultimul gol a fost înscris de portarul echipei F.C CIP, Laszlo Klein care a reuşit să concretizeze o lovitură de penalitate acordată echipei devene. Cu un scor final de 5 la 2 FC Cip Deva şi-a asigurat poziţia a doua în clasamentul general.