Dezastrul poloului românesc

ORADEA – Cum poţi să pierzi în faţa unei echipei inferioare, în cel mai important meci al carierei, exact atunci când joci în faţa propriului public, într-o ambianţă de care nu ai mai avut parte niciodată?

Cum poţi să pierzi după ce ai condus cu 2-0 în primul sfert al meciului, iar publicul te purta realmente spre victorie? Sunt câteva întrebări care în mod sigur i-au frământat pe iubitorii poloului după meciul de coşmar pierdut în mod incredibil în faţa modestei echipe a Canadei. Cei circa 1300 de spectatori prezenţi vineri seară la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” au trăit o imensă deziluzie, asistând la cel mai greu eşec din ultimii ani al poloului românesc. Calificarea la Jocurile Olimpice, cel mai important obiectiv pentru cariera oricărui sportiv, care părea atât de uşor accesibil pentru poloiştii tricolori, s-a năruit asemenea unui castel din cărţi de joc, devenind o „fata morgana”.
Obiectiv ratat
Dar ce s-a întâmplat practic în acel meci de coşmar, care trebuia să constituie preambulul unei mari festivităţi la bazinul orădean? Antrenorul federal al FR Polo, Virgil Pleşca, consideră că echipa noastră s-a crezut prea repede câştigătoare, după acel înşelător 2-0 înregistrat după primul sfert al meciului. „Am început bine partida, deci cred că nu putea fi vorba de o inhibare a jucătorilor datorată presiunii publicului. Eu cred că antrenorii au greşit în sfertul al doilea, când s-au făcut prea repede unele schimbări. Am luat şase goluri într-un singur sfert şi acest lucru a zdruncinat moralul echipei. Jucătorii au început să se precipite, au apărut ratările, greşelile din apărare, iar echipa şi-a pierdut treptat siguranţa şi încrederea. Spre final, jucătorii au intrat în panică şi nu au reuşit să-şi revină la timp”, a conchis Virgil Pleşca.
Indiferent care ar fi explicaţiile şi cauzele înfrângerii, rămâne gustul amar al ratării unui obiectiv atât de important, exact în faţa propriilor suporteri. Un turneu care trebuia să constituie o sărbătoare pentru acest sport s-a transformat subit într-o adevărată înmormântare a speranţelor echipei naţionale de revenire în lumea bună a poloului mondial.