„Diferenţa este exagerată”

5Comentarii
Luceafărul Oradea a pierdut cu 1-5 (1-1) meciul de pregătire susţinut cu FC Arieşul Turda.

Orădenii au evoluat curajos în prima repriză, pe care au reuşit să o termine la egalitate. Turdenii au deschis scorul în minutul 12, când Astafei i-a driblat pe Giura şi Magda şi a trimis plasat la colţul lung. La faza următoare, ex-orădeanul Cosma l-a faultat pe Neaga în careu, iar Cipău a transformat cu siguranţă, în stânga portarului. Bihorenii mai puteau marca prin Ov. Ghilea (’20) şi Ţîrlea (’21), dar repriza s-a terminat 1-1. După pauză, pentru Arieşul au intrat majoritatea titularilor, toţi jucători cu experienţă, iar acest lucru s-a văzut în teren. De opt minute au avut nevoie turdenii pentru a se distanţa la trei goluri. În minutul 46, Magda l-a ţinut în careu pe Szekely, şi tot atacantul a transformat cu emoţii lovitura de predeapsă. A fost rândul portarului Joarză să nu aibă reacţie la „capul” trimis de Perde din unghi închis (52), iar impetuosul Szekely a dus scorul la 4-1 profitând de o ieşire târzie la ofsaid a lui Magda. La acest scor, orădenii şi-au creat trei ocazii bune prin Ov. Ghilea ’55, 60 şi Neaga ’86, care a reintrat pe teren în ultima parte a jocului. Arieşul a mai înscris o dată în primul minut de prelungire, când M. Gheorghe l-a surprins pe Joarză cu un şut de la 25 de metri. „În mare parte sunt mulţumit de joc, în condiţiile în care am evoluat împotriva unei echipe bune din Liga a II-a. Diferenţa de scor mi se pare exagerată. Din păcate am luat golurile cu prea mare lejeritate. Când faci cadouri o echipă experimentată te taxează imediat. Din astfel de jocuri avem numai de învăţat”, a spus la final antrenorul Florin Farcaş. Mâine, de la ora 11, pe terenul sintetic din Salonta, Luceafărul Oradea va întâlni pe CS Ineu (Liga III, Seria V).

Au evoluat echipele:

Luceafărul: Goia (’46 Joarză) – Indrieş, Magda, Giura, Morar (’46 Bulz) – Neaga (’46 Dumiter), Micaş (’70 Căt. Butuc), Ov. Ghilea (’61 Grosu), Cipău (’46 Briciu) – Popescu (’46 Ember), Ţîrlea (’54 Madar). Antrenor: Florin Farcaş
FC Arieşul: Neagoie – Forika, Timar, Bier, Cl. Cosma – Pintea, Cristea, Petelean – Hardău, Astafei, Cucuruzan. În repriza a doua: Neagoie – Pasăre, Perde, A. Rus, Văsâie – Tothezan, Petelean – Fritea, Onacă, M. Gheorghe – Szekely. Antrenor: Marin Tudorache.