Dinamo a luat lumina in Ghencea

7Comentarii
Dinamo a castigat sambata seara in fata Stelei cu 4-2, la capatul unui meci in care elevii lui Olaroiu au vazut pe pielea lor cum este cand adversarului ii iese tot, precum le-a iesit lor la Kiev. Dinamo a trimis in prima repiza trei suturi pe poarta si a marcat trei goluri.

Steaua a avut doua bare, dar a inscris in repriza a doua, pentru ca apoi sa primeasca golul de 4-1 dupa o eroare grava a lui Radoi. Thereau a inscris un gol de consolare in minutul 6 de prelungiri.

Dinamo se distanteaza la 15 puncte de Steaua si Rapid, ramanand la 10 de CFR Cluj.

Steaua nu a mai fost invinsa acasa la trei goluri diferenta pe Ghencea din 1999, atunci cand s-a inclinat in fata celor de la Petrolul cu 4-1. Ros-albastrii au pierdut numai de sase ori in istorie la diferenta de trei goluri, pe teren propriu.

Steaua a inceput partida in forta, insa golul a venit in contul lui Dinamo, la primul sut trimis pe poarta de oaspeti. Catalin Munteanu a sutat superb din afara careului, iar mingea a trecut ca un avion supersonic spre plasa, pe langa plonjonul de forma al lui Andrey Nazario.

Avea sa fie numai inceputul recitalului tinut de Dinamo in Ghencea. Jocul a continuat echilibrat, insa golul a cazut din nou pentru Dinamo. O ocazie rapida de atac a fost finalizata de Danciulescu printr-o foarfeca de senzatie, in minutul 22. Al doilea sut pe poarta al lui Dinamo a insemnat al doilea gol.

Patru minute mai tarziu, Danciulescu a mai reusit sa marcheze, insa reusita sa a fost anulata eronat pentru offside.

Al treilea sut pe poarta al lui Dinamo a insemnat, ati ghicit, si al treilea gol. Lovitura libera de la 30 de metri, Niculescu a executat peste zid, iar Andrey nu a putut face nimic. Noua tabela a Stelei arata, color, intr-o inalta definitie LCD, 3-0 pentru Dinamo.

Steaua a fost aproape de a sparge gheata, in minutul 37, insa sutul lui Thereau, care primise mingea de la Elton deviata de Lobont, a lovit bara transversala. Andrei Cristea a trecut pe langa 4-0 in minutul 40, cand a scapat fata in fata cu Nazario, insa a sutat direct in portar.

In afara de aceasta ocazie uriasa de gol a lui Dinamo, Steaua a dominat clar ultimul sfert de ora al primei reprize. Radu Stefan a negat Stelei golul, respingand de pe linia portii, in minutul 42.

In ultima parte a primei reprize s-a trezit si Elton. El a fost la originea unei mari ocazii de gol pentru Steaua, in minutul 45. Brazilianul l-a servit perfect pe Lovin, acesta a sutat bine, insa Lobont a fost salvator.

S-a intrat la pauza cu 3-0 pentru Dinamo, insa presiunea Stelei de pe finalul primei reprize a dat roate in debutul partii secunde.

Cosmin Olaroiu i-a trimis pe teren pe Ochirosii si Cristocea in locul lui Lovin si Bostina, dupa pauza. Ochirosii a fost decisiv la golul Stelei din minutul 47. O centrare a eroului Stelei din meciul cu Rapid a ajuns la Thereau, acesta a trimis mai departe spre Vali Badea care nu a stat pe ganduri si a marcat.

Steaua era pe val si jucatorii ros-albastrii s-au grabit sa ia mingea din plasa. Dar s-au grabit pentru Dinamo. Pentru ca la doua minute dupa golul Stelei, Dinamo a inscris pentru 4-1. O gafa imensa a lui Radoi, o pasa neglijenta, l-a lasat pe Niculescu fata in fata cu Nazario. Niculescu a trecut fara probleme de portarul brazilian si a trimis lent in plasa goala, reusind dubla in acest meci.

In ciuda situatiei dificile, Steaua nu s-a predat. Lobont a fost, insa, mereu la post pentru Dinamo. Elton s-a aflat fata in fata cu “Pisica”, insa a sutat destul de slab si mingea a iesit in corner.

Danciulescu a fost si el la un pas de a reusi “dubla”. Scapat fata in fata cu Nazario, Danciu-gol si-a prelungit prea mult balonul si nu a putut inscrie

.

In minutul 69, Steaua a cerut un penalty, pentru un hent in careu al lui Blay, insa arbitrul de centru slovac nu a acordat nimic.

Steaua a mai bifat o bara, a doua in acest meci. Radoi a sutat fara preluare din careu, iar mingea a lovit cu sete stalpul din stanga al portii lui Lobont, batut de aceasta data.

La schimbare lui Niculescu fanii Stelei l-au salutat” cu cateva obiecte aruncate din tribune.

Finalul meciului a fost fara ocazii de gol. Timp pentru Lobont sa le arate fanilor Stelei tabela de marcaj pe care scria 4-1.

Olaroiu si MM stoica nu au putut disimula pe finalul de meci niste fete cadaverice. Scorul si jocul lui Dinamo au spus totul. Totusi, Steaua nu a jucat rau, a avut si doua bare, iar jucatorii lui Rednic au avut la primele trei suturi pe poarta eficacitate maxima: trei goluri.

Un meci excelent, alert, plin de goluri, de faze dramatice si interventii spectaculoase. Bineinteles, marele plus a fost pentru Dinamo, care a reusit primele trei goluri unul mai frumos decat altul, iar pe al patrulea speculand cu sange rece o greseala din defensiva a Stelei.

De cealalta parte, Elton a incercat cateva actiuni bune si si-a pus in valoare coechipierii, insa cam atat. Steaua a fost inferioara, in Ghencea, in fata lui Dinamo, desi a jucat pana in ultimul minut cand a mai inscris o data prin Thereau, in minutul 6 de prelungiri.

Steaua si Rapid se afla la egaliatate de puncte, elevii lui Olaroiu fiind in avantaj gratie meciului direct.