Dinamo a pierdut în ultimul minut

12Comentarii
PORTUGALIA – Mircea Rednic a fost lovit de ghinion cu un minut înainte de finalul meciului Benfica – Dinamo. Chiar dacă Lobonţ a apărat senzaţional, italianul Miccoli a înscris totuşi în minutul 89.

După 0-1 pe Stadio Da Luz, Dinamo este obligată să câştige returul de săptămâna viitoare la două goluri diferenţă.

Absentă de la ultimele 17 primăveri europene, Dinamo a tremurat în prima repriză a jocului cu Benfica. Pe Da Luz, Munteanu a avut prima ocazie, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Quim. În minutul 17, Simao, aflat în off side, a centrat pentru Nuno Gomes, iar Lobonţ a făcut prima minune.

Arbitrii au văzut off side în minutul 41, la faza în care Niculescu era în drum spre gol, iar repriza s-a încheiat cu lecţia de arte marţiale oferită de grecul Karagounis. După pauză, în minutul 58, Simao a tras, dar Lobonţ a scos, iar 10 minute mai târziu, portarul lui Dinamo a fost salvat de bara transversală la lovitura liberă a aceluiaşi Simao.

Dinamo putea să dea lovitura în minutul 75, însă şutul lui Niculescu la colţul lung a fost scos de portarul Quim. Meciul mergea spre 0-0, dar în minutul 89 Miccoli a înscris unicul gol peste un Lobonţ care apărase iniţial şutul lui Simao.