Dinamo a stricat sarbatoarea Mioveniului

ARGEŞ – In fata a 3000 de spectatori, Dinamo a castigat amicalul cu Dacia Mioveni, scor 4-0, la inaugurarea nocturnei in orasul argesean. Pentru Dinamo au inscris Danciulescu, Catalin Munteanu, Lemnaru si Adrian Cristea.

Mircea Rednic a aruncat in lupta cei mai buni jucatori pe care i-a avut la dispozitie, in intalnirea pe care Dinamo a castigat-o cu 4-0, impotriva Daciei Mioveni, la inaugurarea nocturnei. Antrenorul “cainilor” a inceput cu urmatoarea formula: Lobont, Scarlatache, Radu Stefan, Moti, Balace, Ze Kalanga, Cristea, Margaritescu, Catalin Munteanu, Liviu Ganea, Danciulescu

Asa cum era si normal, Dinamo a dominat meciul din primul pana in ultimul minut. Catalin Munteanu putea inscrie inca din minutul 3, dar sutul sau a fost respins, iar Liviu Ganea a ratat in minutul 7 dupa ce a scapat foarte bine spre poarta Mioveniului. Argesenii puteau da lovitura si ei pe contraatac, dar Lobont a fost providential.  Danciulescu a ratat o mare ocazie de gol in minutul 42, cand a scapat singur cu portarul, iar scorul la pauza a fost 0-0.

Dupa pauza, Mircea Rednic a introdus rezervele, iar echipa lui Dinamo din repriza a doua a aratat asa: Romanovs, Nitu, Moti, Radu Stefan, Balace, Daddy Franciss, Cristea, Vranjkovici, Margaritescu, Catalin Munteanu, Danciulescu, pe parcurs intrand si Bucsa, Moise si Lemnaru.

Dinamo si-a respectat blazonul, iar in partea secunda au venit si golurile. Danciulescu a inscris cu un sut superb la vinclu in minutul 49, pentru ca, in minutul 59, Catalin Munteanu sa majoreze diferenta de pe tabela de marcaj, cu un sut din suprafata de pedeapsa, dupa o cursa a nigerianului Franciss Daddy, unul din remarcatii acestei partide.

In minutul 61, dupa o actiune superba de atac, Dinamo a inscris golul cu numarul trei. Munteanu l-a lobat pe portarul Mioveniului, mingea a lovit bara, iar Lemnaru a introdus balonul in poarta cu o lovitura de cap. Scorul final a fost stabilit de Adrian Cristea, in ultimul minut de joc, cu un sut de la 18 metri, dupa o noua pasa a lui Franciss Daddy.