Dinamo, batuta la un scor categoric de BC Timisoara: 112 – 63

De M. Hoster
BC Timişoara a trecut lejer de Dinamo Bucureşti, vineri seara
BC Timişoara a trecut lejer de Dinamo Bucureşti, vineri seara, în partida disputată la sala “Constantin Jude”. Scorul final spune totul despre cine a fost la conducerea jocului: 112 – 63. Pe reprize a fost 27 – 15, 27 – 14, 35 – 12, 23 – 22.

Chiar dacă pe teren calitatea echipei gazdă era evidentă, desprinderea la mai multe puncte a durat ceva, bucureştenii reuşind în primele minute să se apere bine. Totuşi, BC Timişoara a reuşit până la urmă să se desprindă şi coşurile lui Sarovic şi Diminique Archie au fost decisive la acest rezultat. Prima repriză s-a terminat cu un scor care anunţa dimensiunea finală pe care acesta o va lua până la finalul meciului: 27 – 15.

Un scor clar, care a fost sănătos îmbunătăţit în repriza a doua. Majorarea diferenţei a avut loc după ce Srdjan Jovanovic şi-a săpunit elevii, destul de puţin atenţi în apărare, de altfel o situaţie destul de des întâlnită în jocul timişorenilor în ultimele meciuri. A urmat jumătatea a doua a reprizei şi majorarea distanţei de pe tabelă. Până la pauza mare s-a ajuns la o diferenţă de 25 de puncte: 54 – 29.

Antrenorul Timişoarei l-a introdus în teren pe tânărul Zoran Milenkovici. Jocul merge bine, chiar mai mult, Delvon Johnson face şi spectacol, oferind tribunelor un slam dunk. S-a ajuns la 40 de puncte cu doar trei minute înainte de finalul sfertului al treilea. Direcţia partidei este una caracteristică unei străzi cu sens unic, coşul oaspeţilor fiind găurit continuu de bănăţeni. La capătul reprizei s-a ajuns la o diferenţă extrem de mare, 89 – 41.

BCM o lasă mai moale, în teren intră şi jucătorii mai puţin folosiţi, unii sosiţi de la formaţia de tineri a clubului. Chiar şi aşa bucureştenii au cedat iniţiativa şi scorul final a ajuns să fie unul extrem de sever pentru învinşi, adică 112 – 63. La o asemenea diferenţă orice comentarii sunt de prisos.

Cele mai multe puncte ale gazdelor au purtat marca lui Zlatko Jovanovic, revent la forma de “metronon”, cu 20 de puncte. Tuljkovic a avut 14 puncte, iar Archie şi Gallimore câte 13. Partida a fost un bun stimultent pentru moralul leilor timişoreni, destul de şifonat înaintea acestei etape.