Dinamo castiga cu 14-0

Dinamo a invins joi, in Austria, echipa din localitatea in care a efectuat cantonamentul din Austria, SC Eben Flachau, scor 14-0, transmite trimisul NewsIn.

Golurile ros-albilor au fost marcate de L. Ganea (4, 24, 28, 32, 64), Chiacu (8, 40, 42, 53), Predescu (18, 47, 50), Oprita (36) si Musat (69).

Mircea Rednic a folosit urmatoarea formula: Posteuca – Stoican, V. Nastase, Izvoranu, Musat – Ayangma (Margaritescu 46) – Chiacu, Predescu, C. Munteanu (Ropotan 46) – Oprita, L. Ganea.

Liviu Ganea a deschis scorul in minutul 4, fructificand centrarea lui Catalin Munteanu.

In minutul 7, mingea a trecut pentru prima data de mijlocul terenului in partea ros-albilor, la o degajare a portarului.

In minutul 10, Chiacu a punctat pentru 2-0 printr-un sut de la 20 de metri.

In minutul 14, portarul lui Dinamo, Posteuca, a atins pentru prima data mingea la o pasa inapoi a lui Chiacu. De altfel, in prima repriza, Posteuca a atins mingea doar de patru ori, de trei ori fiind pase de la coechipieri.

Predescu a marcat pentru 3-0 in minutul 18, printr-un sut la coltul lung.

In minutul 24, L. Ganea a marcat din centrarea lui Stoican.

Patru minute mai tarziu, Ganea a marcat din nou fructificand pasa lui C. Munteanu.

6-0 s-a facut in minutul 32, in urma unui gol al aceluiasi Ganea. La serviciu s-a aflat tot Catalin Munteanu.

Oprita a inscris cel de-al saptelea gol al ros-albilor in minutul 36, fructificand centrarea lui Munteanu.

In minutul 40, Catalin Munteanu a pasat decisiv pentru a cincea oara in acest joc, iar Chiacu a punctat pentru 8-0.

Hristu Chiacu a stabilit scorul primei reprize in minutul 42, in urma unei pase a lui Predescu.

SC Eben-Flachau a folosit in cea de-a doua repriza o formula complet diferita si un echipament nou, in timp ce Dinamo a evoluat in doar 10 oameni pentru a testa evolutia in inferioritatea numerica, Oprita fiind cel care a iesit la pauza fara a fi inlocuit.

In minutul 47, Predescu a inscris pentru 10-0. Acelasi Predescu a reusit cel de-al treilea gol al sau in minutul 50.

In minutul 53, Chiacu a inscris din interiorul careului si a urcat scorul la 12-0.

Ganea a marcat pentru 13-0 in minutul 64, dupa ce a driblat un adversar.

Musat si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 69, printr-un sut la coltul lung.

Dinamo va mai disputa un singur meci in cadrul stagiului de pregatire din Austria, vineri, cu Besiktas Istanbul, partida care reprezinta finala turneului de la Zell am See.