Dinamo e de neoprit

Dupa Wacker Burghausen si Eintracht Frankfurt, Dinamo i-a invins pe scotienii de la Motherwell, joi seara. O prada usoara pentru “N&D”-ul care a lovit decisiv in primele zece minute ale jocului.

Partida s-a incheiat cu scorul de 3-1, Bratu intregind lista marcatorilor. Urmatorul amical al lui Dinamo este programat pe 15 iulie cu cehii de la Sparta Praga.

Scotienii nu au pierdut timpul amenintand inca din primul minut buturile portii aparate de Romanovs prin sutul inselator al lui McCormack, respins cu ceva probleme.

Dinamo a raspuns imediat deschizand scorul in minutul 4 prin Danciulescu, care a reluat cu capul centrarea din alergare a lui Catalin Munteanu si din Mark Reynolds balonul s-a scurs in poarta.

Cinci minute mai tarziu, acelasi McCormack putea egala dupa un marcaj mai lejer al lui Moti, insa transversala s-a opus si Dinamo ramanea in avantaj.

La urmatoarea faza de joc, scorul avea sa devina 2-0, “vinovat” de acest lucru fiind cealalta jumatate a N&D-ului, Claudiu Niculescu, autorul unui sut superb din afara careului ce l-a adus pe goalkeperul scotian la rangul de simplu spectator.

Jumatatea reprizei putea aduce golul mult dorit pentru cei de la Motherwell, insa seria de ghinioane a continuat pentru McCormack, acesta ajungand prea tarziu la intalnirea cu balonul dupa ce ramasese singur cu goalkeperul leton din poarta lui Dinamo.

Cu aproximativ cinci minute inainte de finalul primei parti, eternul McCormack a spart gheata dintr-o lovitura libera obtinuta tot de el, in urma unui fault al lui Vali Nastase.

La pauza, Mircea Rednic a facut multe modificari in primul “11”, printre cei intrati numarundu-se Radu Stefan, George Blay, Florin Bratu si Adrian Cristea.

Dinamo a inceput bine si partea secunda, Chiacu fiind foarte aproape sa marcheze in minutul 55, insa sutul sau a iesit dintr-un adversar in corner. Doua minute mai tarziu, vazandu-l iesit putin din poarta pe Smith, Bratu a sutat surprinzator si numai parada goalkeperului scotian a facut ca scorul sa ramana 2-1.

In minutul 68, Bratu nu a mai fost asa de intelegator cu portarul lui Motherwell, executandu-l cu un sut la coltul lung dupa un sprint superb in flancul stang. Sase goluri in cinci meciuri este bilantul ex rapidistului in partidele “amicale” ale lui Dinamo din aceasta vara.

Cu zece minute inainte de fluierul final, Cristea a centrat perfect in fata portii, insa Fernandes a ratat sutul din voleu. In ultimile minute diferenta de trei goluri preconizata de Borcea putea fi realizata, insa Smith a scos senzational in corner din fata tanarului Liviu Ganea.

Antrenorul Mircea Rednic a trimis in teren urmatorul “11”: Romanovs – Stoican, Moti, Nastase, Musat – Margaritescu – Oprita, Zicu, Munteanu – Niculescu, Danciulescu. Au mai jucat: Chiacu, Blay, Radu Stefan, Pulhac, Cristea, Ropotan, Bratu, L. Ganea.

In urmatorul meci din Austria, Dinamo va intalni, duminica, formatia Sparta Praga.