Dinamo, egal cu Levski

BUCUREŞTI – Dinamo si Levski Sofia au terminat duminica seara la egalitate, 1-1, intr-o partida amicala jucata pe Stadionul National din Bucuresti.

O prima repriza care si-a respectat titulatura de  partida amicala, in sensul ca nu a abundat in  ocazii de poarta, primul sut catre buturile portii  bulgare venind abia in minutul 16, atunci cand Homei  a patruns in centru si a tras pe langa poarta.

Acelasi Homei face o preluare superba, reusind sa  scoata din joc un fundas al lui Levski, insa  centrarea lasa de dorit (minutul 18).

Deschiderea  scorului se produce cinci minute mai tarziu in urma  unui frumos joc de pase intre Niculescu,  Danciulescu si Mendy, acesta din urma finalizand  printr-un sut la coltul lung.

Bulgarii ies  la joc si egaleaza in minutul 31 prin sutul lui  Koprivanov.

Urmeaza cateva momente de liniste in joc, dupa care Dinamo explodeaza prin sutul lui Danciulescu, care s-a dus pe langa buturile portii oaspetilor. In ultimul minut de joc varful dinamovist, Ionel Danciulescu primeste galben pentru o simulare in careu, pe reluare observandu-se ca a plonjat.

A doua repriza arata ca un antrenament cu  spectatori. Dinamo joaca cu multi tineri, Levski nu   face prea multe schimbari, pastrandu-si piesele de  baza in speranta marcarii unui al doilea gol.

Niculescu isi incearca norocul printr-un sut care  se duce peste poarta lui Mihailov (minutul 59).

Levski isi arata coltii in minutul 71 prin sutul  lui Anghelov, venit in urma unei centrari bune a  lui Ivanov.

Cea mai mare ratare a meciului apartine  echipei oaspete, Anghelov nereusind sa trimita mingea in plasa portii dinamoviste. Moti a intervenit sigur, scotand de pe linia portii un gol ca si facut (minutul 79).